Zastanawiasz się, czemu Twoje włosy nie cieszą się prawdziwym zdrowiem oraz idealnym wyglądem, choć bardzo starasz się o nie odpowiednio dbać? Niestety na kondycję naszych włosów wpływ mogą mieć także między innymi czynniki środowiskowe, które nie są od nas zależne. Zła jakość powietrza, smog, alergeny czy inne zanieczyszczenia powodują wyraźne pogorszenie stanu włosów.

Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na stan włosów?

Zanieczyszczone powietrze to nie tylko dokuczliwy problem dla naszej planety, ale także dla nas samych. Okazuje się, że może ono znacząco wpływać na zdrowie człowieka. Szczególnie niebezpieczny jest smog. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na naszej planecie co roku umiera blisko 4,2 milion ludzi właśnie z powodu złej jakości powietrza. Wysokie stężenie zanieczyszczeń prowadzi do poważnych chorób układu oddechowego, ale nie tylko. Dym, toksyny i inne szkodliwe substancje zawarte w powietrzu zaburzają prawidłowe funkcjonowanie cebulek włosów i tym samym powstrzymują ich wzrost. Wykazano nawet, iż cząstki zawarte w smogu doprowadzają do obniżenia poziomu białka niezbędnego dla rozwoju włosów. Poza tym zanieczyszczone powietrze wysusza zewnętrzną warstwę włosów, przez co mogą się one szybciej łamać.

Zanieczyszczenia a wypadanie włosów

Wpływ czynników środowiskowych na zdrowie włosówGłównym niepokojącym objawem wpływu zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie jest wypadanie włosów. Choć jeszcze do niedawna naukowcy nie potrafili wyjaśnić związku między jakością powietrza a stanem włosów czy skóry człowieka, tak najnowsze badania wykazują, że smog i inne zanieczyszczenia mogą przyczyniać się do wypadania włosów. Jak to jest możliwe? Zarówno skóra, jak i włosy są pierwszymi barierami, jakie posiada nasz organizm przed zanieczyszczeniem środowiska. Szkodliwe cząsteczki zawarte w powietrzu i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne wytwarzane przez spalanie paliw kopalnych powodują uszkodzenia i podrażnienia, co może z kolei przyczyniać się do bezpośredniego wypadania włosów. W Korei Południowej przeprowadzono również badanie polegające na poddaniu mieszków włosowych na wpływ cząsteczek PM10 i tych pochodzących ze spalania oleju napędowego, które są głównymi składnikami smogu. Wyniki tego badania wyraźnie pokazały, że obecność obu zanieczyszczeń spowodowała obniżenie poziomu beta-kateniny, czyli białka odpowiedzialnego za wzrost i kształtowanie włosów. Oznacza to, iż im więcej zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, tym mniej białek, a w konsekwencji większe ryzyko utraty włosów.

Smog a włosy — inne objawy

Zanieczyszczenie powietrza w głównej mierze przyczynia się do wypadania włosów, jednakże wśród efektów, które mogą pojawić się we włosach ze względu na występowanie smogu, pojawia się również ich suchość i łamliwość. Włosy stają się szorstkie w dotyku, a ponadto końcówki się rozdwajają. Smog powoduje także nadmierne pocenie się, co może skutkować częstszym przetłuszczaniem się skóry głowy. Włosy zatem szybko tracą na świeżości i wymagane jest ich częstsze mycie. Zanieczyszczone powietrze może również przyczynić się do powstawania łupieżu lub łuszczenia się skóry w miejscach zatrzymujących pot. Poza tym występuje także duże prawdopodobieństwo podrażnienia skóry głowy, a w konsekwencji swędzenia. Może również dojść do obrzęku mieszków włosowych, którego leczenie najczęściej wymaga stosowania antybiotyku. Zła jakość powietrza wywołuje więc naprawdę poważne skutki dla zdrowia człowieka.

Jak chronić włosy przed zanieczyszczeniami?

Skoro wiadomo już, ile szkód może wyrządzić naszym włosom zanieczyszczone powietrze, warto je odpowiednio chronić przed wpływem szkodliwych cząsteczek. Na początek należy jednak wiedzieć, że każdy z nas jest w innym stopniu narażony na toksyczne działanie smogu. Duże znaczenie ma tutaj miejsce zamieszkania czy czas przebywania poza domem. Poza tym wielkość wpływu zanieczyszczeń na włosy może także zależeć od diety i zażywanych na co dzień lekarstw. Niezależnie jednak od stylu życia, jaki prowadzimy, każdy z nas powinien chronić swoje włosy przed smogiem i innymi szkodliwymi cząsteczkami. Jak to należy robić? Przede wszystkim, jeśli tylko jest to możliwe, ograniczyć przebywanie na zewnątrz, zwłaszcza podczas sezonu grzewczego, który przyczynia się w największy stopniu do zanieczyszczenia powietrza. Dużą rolę odgrywa tutaj również właściwa pielęgnacja włosów. W tym artykule dowiesz się więcej na temat tego, w jaki sposób dbać o włosy: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/211_domowe-spa-krok-po-kroku-czyli-jak-zapewnic-sobie-blogi-relaks. Dobrym rozwiązaniem będzie w szczególności stosowanie oleju kokosowego, który pozostawia na powierzchni włosów pewnego rodzaju barierę i ochrania je przed zniszczeniem. Zajmuje on wewnętrzne przestrzenie we włosach, dzięki czemu sprawia, iż przedostawanie się do niego zanieczyszczeń, chemikaliów i kurzu jest znacznie utrudnione. Warto także od czasu do czasu skupić się na silnym złuszczeniu i oczyszczeniu skóry głowy, które pomoże pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Poza tym nie należy zapominać również o właściwym nawilżeniu struktury włosa. Dobrą ochronę zapewni także czapka, która ponadto osłoni włosy przed promieniowaniem UV. Warto też zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, która zapewni naszym włosom wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Należy jednak mieć tę świadomość, że żadna z powyższych metod nie uchroni włosów w pełni przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza. W każdym razie zastosowanie tych sposobów sprawi, że włosy będą silniejsze i mocniejsze, a przede wszystkim nie będą wypadać w tak dużym stopniu.

Co jeszcze może wpływać na kondycję włosów?

Środowisko to nie tylko jakość powietrza. Pod tym pojęciem zawiera się także klimat czy pogoda, które również mają znaczący wpływ na kondycję naszych włosów. Z pewnością niejedna kobieta zauważyła, że przyjście deszczu sprawia, iż włosy się puszą i zyskają na objętości. To tylko jedna z możliwych konsekwencji wpływu pogody. Z kolei w przypadku ciepłych i suchych dni, nasze włosy także są narażone na przesuszenie oraz zniszczenie. Natomiast duży poziom wilgotności może sprawić, że nawet proste włosy zaczną się falować lub kręcić. Włosy należy chronić także przed wpływem chłodnego powietrza, które powoduje, iż odbudowa bariery jest wolniejsza. Warto więc dostosowywać pielęgnację włosów do klimatu i aktualnej pogody. Nie należy także zapominać o istocie treściwego snu, który odgrywa kluczową rolę dla zdrowia włosów. Świetnym rozwiązaniem może być zatem wygodny materac — zadba on o odpowiedni poziom komfortu podczas wypoczynku. Pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200 z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Rzadko kto szuka przyczyn problemów z włosami wśród czynników środowiskowych. Okazuje się jednak, że mają one duży wpływ na ich kondycję. Mogą nie tyle doprowadzić do gorszego stanu włosów, co nawet do ich nadmiernego wypadania.