Często nawet przy wykonywaniu prostych czynności możemy nabawić się urazu. Wystarczy chwila nieuwagi, nieodpowiednie postawienie stopy, zły krok – i wtedy może dojść nawet do tak poważnych dolegliwości, jak skręcenie kostki. Jak je rozpoznać? I co należy wtedy zrobić? Dowiedz się więcej!

Jak dochodzi do skręcenia kostki?

Skręcenie kostki można nazwać również skręceniem stawu skokowego. To właśnie w jego obrębie następuje uraz. Na jego skutek cierpią więzadła oraz torebka stawowa, która może zostać uszkodzona. Powstaje w momencie, w którym stopa zostaje nienaturalnie wygięta do wewnątrz. Przyczyny skręcenia kostki mogą być różne. Może być wynikiem praktyki różnych sportów – sportowcy, szczególnie ci, którzy do gry wykorzystują nogi, nierzadko muszą zmagać się z tą przypadłością. Do skręcenia stawu skokowego często dochodzi również z powodu noszenia nieodpowiedniego obuwia – takiego, które nie podtrzymuje prawidłowo naszej stopy. Ryzyko stwarza też chodzenie po śliskiej, niestabilnej powierzchni. Trzeba mieć na uwadze fakt, że jeśli w przeszłości doświadczyliśmy jakichś urazów, istnieje większe prawdopodobieństwo, że nabawimy się również skręcenia kostki.

Jakie są objawy skręcenia kostki?

Skręcenie kostki to uraz, którego można nabawić się o wiele łatwiej, niż mogłoby nam się wydawać. Jego objawy są na tyle silne, że na pewno ich nie przegapimy. Jeśli doświadczymy któregoś z nich, powinniśmy koniecznie zareagować. Objawy skręcenia kostki to przede wszystkim:

  • przeszywający, gwałtowny ból,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie,
  • stan zapalny,
  • trudności z poruszaniem się.

Sygnały te są najsilniejsze zwłaszcza zaraz po skręceniu kostki. Może zwiększać się wtedy, gdy będziemy próbować się ruszyć. Warto mieć na uwadze, że poziom skręcenia kostki może być różny – w przypadku pierwszego stopnia nie ma zerwanych więzadeł, ale przy chodzeniu obecny jest nieprzyjemny ból. Najbardziej poważne skręcenie kostki ma miejsce wtedy, gdy pojawia się bardzo intensywny obrzęk, widoczny krwiak, a osoba nie jest w stanie w ogóle się ruszyć.

Jak leczyć skręcenie kostki?

Skręcenie kostki – jak je rozpoznać?Nie ma wątpliwości, że objawy skręcenia kostki nie pozwolą nam zbagatelizować tego urazu. Ból jest na tyle silny, że zdecydowanie będziemy pragnęli zrobić coś, co pomoże nam się go pozbyć. Warto pamiętać o tym, że rodzaj leczenia może zależeć od stopnia urazu. Przeważnie jednak zawsze wykonuje się badanie RTG, które umożliwia ocenę, czy to tylko skręcenie, czy może złamanie. Następnie w pierwszej kolejności skupia się na schłodzeniu stawu, który ze względu na stan zapalny może wydawać uczucie ciepła. Schłodzenie jest konieczne, aby zmniejszyć obrzęk. Można do tego wykorzystać woreczki z lodem, specjalne kompresy bądź zimną wodę. Nierzadko oprócz okładów z lodu smaruje się bolące miejsce specjalną chłodzącą maścią lub żelem. Kolejnym krokiem jest założenie opatrunku. Potrzebny będzie do tego bandaż elastyczny, za pomocą którego będziemy mogli usztywnić kończynę. Jest to niezbędne do tego, aby uraz się nie pogłębiał. Oprócz tego warto co jakiś czas podnosić nogę – ten prosty ruch sprawi, że poprawimy krążenie w tej części ciała i zmniejszymy obrzęk.

Mimo tego, że skręcenie kostki jest przeważnie dość proste do wyleczenia, mogą zdarzyć się przypadki, w których uraz może wymagać bardziej kompleksowego leczenia. Mowa tu na przykład o sytuacji, w której doszło do zerwania więzadeł. Wtedy następują również objawy o nasilonej mocy. Aby wyleczyć kostkę, niezbędne może być założenie opatrunku gipsowego i dłuższa rehabilitacja. Do tego przydatne będzie poznanie fizjoterapeutycznych zabiegów, które umożliwią szybsze dojście do siebie. W rehabilitacji skręcenia stawu skokowego wykorzystywana jest między innymi hydroterapia, elektroterapia, laseroterapia, ale również masaż lodem czy masaż tkanek głębokich. Dostępne są ponadto różne ćwiczenia na kostkę, które można wykonywać samemu. Rozciąganie mięśni, poprawianie ich elastyczności czy sprężystości też będzie bardzo ważne.

Należy uważać, aby nie mylić skręcenia ze zwichnięciem kostki. Te dolegliwości bowiem znacznie się od siebie różnią. W przypadku skręcenia zostają zerwane więzadła. Podczas zwichnięcia też to ma miejsce, ale oprócz tego dochodzi do przemieszczenia końców stawowych kości. Z tego powodu zwichnięcie wiąże się z większym niebezpieczeństwem. Jest o krok od złamania, w którym użycie gipsu jest po prostu konieczne. Tutaj ponadto wymagany jest większy czas na dojście do siebie. Rokowania mogą być bardziej negatywne niż w przypadku samego skręcenia.

Jak należy obchodzić się ze skręconą kostką?

W leczeniu skręconej kostki bardzo ważny jest wypoczynek. Nie powinniśmy przeciążać bolącej kostki, dlatego to takie ważne, aby wtedy dużo odpoczywać i niepotrzebnie się nie ruszać. Zrezygnujmy również z wykonywania aktywności, które mogłyby pogorszyć uraz. Wiedząc, że spędzimy dużo czasu na relaksie, warto zadbać o to, aby było nam wygodnie. Może się okazać, że to idealny czas na zainwestowanie w nowy materac. To dzięki niemu będziemy mogli poprawić nasz komfort i sprawić, że nasze ciało będzie miało zapewnione prawidłowe podparcie, i będzie się mogło w pełni odprężyć. O niezwykle istotnej roli, jaką odgrywa dopasowany materac, dowiemy się więcej w artykule https://sleepinghouse.pl/artykul/najczstsze-skutki-posiadania-nieodpowiedniego-materaca. Gdy zdamy sobie sprawę, jak istotny to element, na pewno sami będziemy chcieli dobrać odpowiedni dla nas model. Naszą uwagę mogą zwrócić produkty z kategorii https://sleepinghouse.pl/12-materace/s-1/rozmiar-100×200. Więcej opcji dostępnych jest w sklepie internetowym http://www.sleepinghouse.pl/.

Skręcona kostka wiąże się z silnym bólem i nieprzyjemnym obrzękiem. Ogromnym minusem tej dolegliwości jest fakt, że uniemożliwia ona swobodne chodzenie. Należy zatem jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i zadbać o odpowiednie leczenie, aby szybko wrócić do zdrowia.

ponadto na silne bóle głowy. Można zauważyć u nich powiększone węzły chłonne, a także chrypę spowodowaną bólem gardła. Oprócz tego mają zawroty głowy oraz nudności. Chroniczne zmęczenie wpływa też na wypoczynek – sprawia, że sen staje się zupełnie nieefektywny i nie przynosi regeneracji. Stan ten może doprowadzić do pojawienia się zaburzeń snu.

Jak poradzić sobie z chronicznym zmęczeniem?

Chroniczne zmęczenie nie należy lekceważyć ani zbywać. Mimo że na początku może wydawać się jako nic takiego, nasza reakcja jest jak najbardziej potrzebna. Są różne sposoby na to, aby zniwelować niekorzystne skutki związane z tym schorzeniem. Powinniśmy zadbać o uzupełnienie wszelkich niedoborów witamin. Warto wprowadzić dietę bogatą w takie składniki, które zapewnią nam energię. Dobrze też unikać stresujących sytuacji, które mogłyby negatywnie oddziaływać na nasze samopoczucie. Jeśli okaże się, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z negatywnymi emocjami, konieczne może być skonsultowanie się z psychologiem, który pomoże nam odkryć przyczynę danego zachowania. Chroniczne zmęczenie nierzadko jest wynikiem zaburzeń psychicznych, takich jak depresja. Niezbędne będzie też znalezienie czasu na relaks – trzeba pamiętać o tym każdego dnia.

U osób z chronicznym zmęczeniem często dzieje się tak, że nawet jeśli dużo odpoczywają, nie przynosi to żadnego skutku. Wciąż czują się niepewnie i słabo. Z tego względu tak ważna jest nauka odpowiedniego relaksu. Jesteśmy w stanie sprawić, aby nasz wypoczynek był bardziej efektowny w bardzo prosty sposób. Należy przede wszystkim zainwestować w nowy, dobrze dopasowany materac. Jeśli podłoże snu będzie komfortowe, leżąc na nim, będziemy mogli rozluźnić mięśnie i się odprężyć. Odpowiednie podparcie kręgosłupa sprawi ponadto, że nie będziemy doświadczać bólu pleców, bólu szyi czy innych nieprzyjemnych dolegliwości. To sprawi, że łatwiej będzie nam zasnąć, a nasz sen stanie się bardziej jakościowy. Komfortowe, solidne materace znajdziemy na stronie http://www.sleepinghouse.pl/. Warto zwrócić uwagę szczególnie na te z kategorii https://sleepinghouse.pl/12-materace/s-1/rozmiar-200×200 – takie modele zapewnią wspaniałą wygodę, a do tego zagwarantują dużą swobodę ruchów. Kiedy już zainwestujemy w wymarzony materac, poszukajmy informacji, jak prawidłowo o niego dbać, tak abyśmy mogli korzystać z niego jak najdłużej. Przydatne wskazówki odkryjemy w artykule https://sleepinghouse.pl/artykul/jak-dbac-o-materac-by-sluzyl-dluzej.

Zmęczenie pozbawia nas energii i motywacji do działania. Jeśli odczuwamy je nieustannie, ciężko nam cokolwiek doprowadzić do końca. Tracimy szansę na zrobienie czegoś ciekawego. Z tego względu chroniczne zmęczenie to coś, czego nie powinniśmy bagatelizować – jeśli je doświadczamy, postarajmy się mu zaradzić.