Zielona oaza kojarzy nam się z rajem na pustyni. Jednak możemy ją stworzyć także w domu – przy pomocy licznych roślin doniczkowych! Stawiając na tego rodzaju elementy wyposażenia, możemy zagwarantować sobie większą ilość tlenu w pomieszczeniu. Ma to ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Co więcej, rośliny wpływają na wilgotność powietrza w pomieszczenia! A jakie kwiaty powinny znaleźć się w domu, a zwłaszcza w sypialni?

Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe do domu

Obecnie mamy dostęp od kwiatów, które różnią się kształtem, kolorem, wielkością czy sposobem utrzymania. Jednak nie ma co zaprzeczać, istnieje kilka roślin doniczkowych, które idealnie sprawdzą się w naszym domu! A oto 7 z nich!

Begonia

Begonie to kwiaty, które najczęściej widuje się na tarasach, parapetach lub w ogrodach, jednak możemy je również z powodzeniem uprawiać w domu. Podlewamy, gdy podłoże jest lekko przyciśnięte, a także nawozimy od wiosny do jesieni co 2-3 tygodni.

Syngonia

Zielona oaza, czyli jakie kwiaty powinny znaleźć się w domuSyngonia czuje się dobrze w cieplejszych warunkach, czyli 18-27 stopni Celsjusza. W tym przypadku wilgotność powietrza nie ma większego znaczenia. Możemy ja postawić przy oknie, gdzie światło jest lekko przysłonięte np. przezroczystą zasłoną lub firanką.

Hoja

Roślina mocno pachnąca, dlatego idealnie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, takich jak salon. Roślina ta nie lubi bezpośredniego słońca. Nie służą jej także przeciągi i ciągłe zmieniania stanowisko. Właściwa pielęgnacja obejmuje rzadkie podlewanie – najlepiej zabierać się za to gdy podłoże jest całkowicie suche.

Kalatea

Jej podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Wymaga zatem regularnego podlewania – obficie i dwa razy w tygodniu. Kierujemy się tutaj zasadą często i mało. Rośnie w miejscach jasnych, ale bez bezpośredniego narażenia na promienie słoneczne.

Paproć

Do życia potrzebują lekko zacienionego miejsca z rozproszonym źródłem światła. Wymagają także regularnego podlewania – przeważnie raz w tygodniu, a także nawożenia raz w miesiącu. Jednak cechują się odpornością na suche powietrze, przez co nie trzeba ich zbyt często spryskiwać.

Sukulenty

Sukulenty to ogólne pojęcie obejmujące grupę roślin, które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody. Oznacza to, że lubią wysoką temperaturę oraz nie wymagają sporej ilości wody do życia.

Filodendron

Filodendron idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach z oknem od strony wschodniej lub zachodniej. Jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu, a także oczyszcza powietrze m.in. z formaldehydu czy ksylenu. Musimy jednak pamiętać, że roślina ta zawiera kryształy szczawianu wapnia, które po zjedzeniu są toksyczne dla ludzi i zwierząt.

Czy rośliny w sypialni to dobry pomysł?

Wielu z nas zastanawia się, jak odpowiednio wyposażyć sypialnię. Istnieje także spór https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/214_kwiaty-doniczkowe-do-sypialni-czy-to-dobry-pomysl, czy kwiaty doniczkowe sprawdzą się w tym pomieszczeniu. Jak się okazuje – tak, wystarczy tylko wybrać odpowiedni rodzaj. Wynika to z faktu, iż w sypialni spędzamy najwięcej czasu w nocy. Z uwagi na to rośliny, które się tutaj znajdą powinny produkować tlen w nocy, a także wytwarzać dużo wilgoci i być stosunkowo wytrzymałe. Dużym plusem jest także łatwość w uprawie czy pielęgnacji. A do najzdrowszych kwiatów do sypialni zaliczyć można:

  • sansewierię gwinejską – jest odporna i ciężko ją zmarnować, przez co nadaje się idealnie do sypialni osób niemających ręki do kwiatów,
  • skrzydłokwiata – ceniona za właściwości pochłaniania wielu toksycznych substancji,
  • złotowieca – najskuteczniej usuwa substancje toksyczne, jednak wymaga regularnego podlewania i zraszania, jeśli w pomieszczeniu jest za sucho,
  • aloes zwyczajny – posiada właściwości lecznicze i lubi oszczędne podlewanie,
  • bluszcz pospolity – idealny do wiszących doniczek oraz chłodnych sypialni.

Jak możemy poprawić jakość snu?

Istnieje wiele sposobów na poprawę jakości snu, a rośliny są jednym z nich. Jednak warto także zadbać o odpowiednio zaaranżowaną sypialnię. Na kwestię tą składają się stonowane lub pastelowe barwy, ograniczenie materiałów gromadzących kurz czy niepotrzebnie rozpraszających przedmiotów. Jednak najważniejszą rolę pełni tutaj łóżko. Jest ono jak swego rodzaju serce sypialni. Poprzez wyposażenie go w akcesoria sypialniane oraz materac do spania https://sennamaterace.pl/112-materace-180×200, który jest odpowiednio dopasowany do naszych osobistych potrzeb i preferencji, mamy gwarancję zdrowego snu. Co więcej, wysokiej jakości podłoże do spania odpowiada za właściwe wsparcie kręgosłupa oraz stabilizację całej sylwetki, przez co nasz organizm może się w odpowiedni sposób zregenerować.

Nie ma co ukrywać – rośliny doniczkowe pełnią bardzo ważną rolę w tworzeniu wyjątkowego wystroju mieszkania. Umożliwiają wręcz ożywieni aranżacji, a także mają korzystny wpływ na nasze zdrowie czy jakość powietrza w domu! Pamiętajmy jednak, że do sypialni nie zaleca się wszystkich roślin, gdyż niektóre z nich mogą zakłócić jakość, długość lub efektywność naszego wypoczynku.