Masz trudności ze wstawaniem o poranku i szukasz sposobu, który Ci to ułatwi? Możesz postawić na zabobony i wstawać jedynie od prawej nogi, lub wypróbować sprawdzone sposoby, które pozwalają na lepszy wypoczynek i łatwiejsze wstawanie. Jakie to triki? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Przewietrz sypialnię

Budzik wyrywa Cię ze snu i wstajesz, by rozpocząć kolejny dzień. Pomimo tego, że jesteś już na nogach, czujesz jednak senność. Ten opis dotyczy także Ciebie? Wypróbuj prosty sposób, który doda Ci porannej werwy. Pierwsze kroki, jakie postawisz danego dnia, powinny być skierowane wprost do okna. Otwórz je i wpuść do pokoju powiew świeżego powietrza. Pomoże to wymienić rozgrzane pokojowe powietrze na chłodniejsze i czyste podmuchy zza okna, które podziałają na Ciebie otrzeźwiająco. Dzięki temu sposobowi wpłyniesz także na swoje dotlenienie o poranku. Poranne wietrzenie jest także korzystne dla sypialnianej higieny. Rozsuń także zasłony i rolety i skorzystaj z naturalnego światła zza okna. Promienie słoneczne wysyłają do naszego mózgu sygnały wskazujące, że jest już dzień, a tym samym, że to pora na wstanie z łóżka. Dzięki ekspozycji na naturalne światło szybko wytracamy senność i jesteśmy gotowi na wyzwania dnia.

Trudny poranek? Nigdy więcej. Poznaj 5 trików na lepsze rozpoczęcie dnia!Krótkie ćwiczenia

Każdy z nas zna powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Być może warto wziąć je sobie do serca i zacząć dzień od chwili dla sportu? Poświęćmy kilka minut po przebudzeniu na delikatne rozciąganie i ćwiczenia pobudzające. Poranny trening może pomóc pobudzić nasz układ krążenia, zwiększając przepływ krwi i dostarczając tlenu do naszych mięśni i tkanek. Dzięki temu możemy cieszyć się zwiększonym poziomem energii tuż po przebudzeniu. Ćwiczenia sprawiają, że świeżo dotleniona krew pompowana jest także do naszego mózgu, co wpływa pozytywnie na naszą kreatywność oraz efektywność działań. Podczas ruchu wydzielają się także endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Dzięki temu nawet kilka minut porannych wykroków i pajacyków sprawi, że będziemy cieszyć się lepszym samopoczuciem i humorem.

Poranne porządki

Kolejnym sposobem, który pomoże Ci lepiej rozpocząć dzień, jest posprzątanie w sypialni po wstaniu. Pościel łóżko, by to nie kusiło Cię do ponownego położenia się w trakcie dnia. Pozbieraj ubrania czy drobne przedmioty z szafek czy półek i znajdź dla każdego z nich miejsce. Dzięki temu unikniesz bałaganu i dysharmonii w sypialni, a to przecież jedni z głównych wrogów spokojnego nocnego wypoczynku.

Posprzątanie rano pomaga także w podniesieniu ogólnej higieny pomieszczenia, co nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia. Regularne sprzątanie może przyczynić się do eliminacji kurzu, alergenów i innych potencjalnie szkodliwych substancji, dzięki czemu ogranicza się ryzyko wystąpienia u nas kataru alergicznego, kichania czy podrażnień skórnych.

To rób, a tego unikaj

Możesz wprowadzić do swojej porannej rutyny kilka nawyków, które pomogą Ci we wstawaniu i rozpoczynaniu dnia ze świeżą energią. Po pierwsze, zaraz po przebudzeniu postaraj się nie korzystać z telefonu. Wielu z nas nawykowo przegląda o poranku newsy i nowości z portali społecznościowych. Nie tylko przedłużamy w ten sposób czas spędzony w łóżku, ale też wystawiamy się na działanie światła niebieskiego, zanim zrobimy to samo z naturalnym, dziennym światłem. Dodatkowo, rozpoczynanie dnia z telefonem w ręku jest prostą drogą do przebodźcowania i złego samopoczucia, a tego przecież chcemy uniknąć.

Po drugie, postaraj się wypracować stały i regularny harmonogram snu, czyli kładź się spać i budź się o stałych porach. Taka rutyna może pomóc naszemu organizmowi przyzwyczaić się do określonych godzin wstawania. Dzięki temu obudzisz się o wiele łatwiej, gdy już przyjdzie pora wstawać.

Co jeszcze możesz zrobić, by ułatwić sobie wstawanie z łóżka? Pora na krótką rozmowę o budziku. Jeśli masz tendencję do wyłączania jego alarmu i zapadania w dalszy sen, wypróbuj sposób z umieszczeniem go daleko od łóżka. Przez to będziesz musiał wstać, by go wyłączyć, co mocniej Cię wybudzi i utrudni powrót do spania. Jeśli masz problemy z porannym wstawaniem, unikaj także korzystania z trybu drzemki w budziku. Zaburza on naturalny cykl snu i sprawia, że łatwiej nam przeoczyć kolejny alarm i zaspać.

Zadbaj o komfortowe wyposażenie sypialni

Jakie elementy naszej sypialni mogą sprawić, że wstawanie o poranku będzie dla nas prostsze? Postawmy przede wszystkim na wygodny materac. Choć spanie na odpowiednio dobranym podłożu snu jest niezwykle wygodne i mogłoby się wydawać, że trudniej zrezygnować z jeszcze choć chwili tak komfortowego wypoczynku, to jednak jest inaczej. Odpowiedni materac sprawia, że wysypiamy się lepiej, a nasze ciała i umysły regenerują się bardziej efektywnie, przez co poranne wstawanie jest dla nas dużo prostsze. Jeśli zastanawiasz się nad wymianą swojego materaca na nowy, zapoznaj się z ofertą produktów dostępnych tutaj: https://sleepinghouse.pl/17-materace-piankowe.

Dobierz z głową także inne dodatki do łóżka, takie jak oddychającą pościel uszytą z naturalnych materiałów, która podniesie higienę sypialni i pomoże Ci uniknąć podrażnień skóry. Postaw także na kołdrę dobraną ciepłotą do Twoich preferencji termicznych, dzięki której przestaniesz wybudzać się przez zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę. Zadbaj również o wybór odpowiedniej poduszki, która będzie stabilizować Twoją głowę we śnie w bezpiecznej pozycji.

Na komfort warunków snu wpływ mają także czynniki takie, jak temperatura w sypialni oraz jej zaciemnienie. Jeśli zależy Ci na łatwym przebudzeniu i wejściu w dzień, zadbaj o to, by w w pomieszczeniu, w którym sypiasz były szczelnie zasłonięte okna, oraz by temperatura nie przekraczała 20 stopni Celsjusza. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, więc eksperymentuj z różnymi metodami, aby znaleźć te, które najlepiej działają dla Ciebie. Regularny sen, unikanie ekranów, korzystanie z naturalnego światła i dbanie o komfort snu mogą pomóc w lepszym wstawaniu z łóżka i rozpoczęciu dnia z większą energią i werwą.