Nie można ukryć, że żyjemy w świecie pełnym doświadczeń i różnych bodźców. Z każdej strony czekają na nas różne widoki czy zapachy. Czasem może się okazać, że jest ich za dużo, a nasz mózg nie potrafi sobie z nimi poradzić. Wtedy możemy mieć do czynienia z przebodźcowaniem. Na czym dokładnie ono polega? Sprawdź, co zrobić, gdy świat staje się zbyt intensywny.

Co to przebodźcowanie?

Przebodźcowanie to stan, w którym otrzymujemy za dużo bodźców sensorycznych. Nasz mózg nie potrafi sobie poradzić z nadmiarem informacji, co skutkuje pogorszeniem samopoczucia. Rodzaje bodźców i wrażeń, które w zbyt dużej ilości nam szkodzą, mogą u każdego człowieka się różnić. Czynniki, które dla danej osoby będą nieprzyjemne, na drugim człowieku mogą w ogóle nie robić wrażenia. Miejmy na uwadze to, że przebodźcowaniu towarzyszą różne nieprzyjemne objawy. Z tego względu może niekorzystnie wpływać na nasze funkcjonowanie.

Jakie są objawy przebodźcowania?

Nie można ukryć, że przebodźcowanie nie jest niczym przyjemnym. Oprócz uczucia przestymulowania może wiązać się z innymi nieprzyjemnymi sygnałami. Oznakami świadczącymi o tym, że możemy być przebodźcowani, jest:

  • Przebodźcowanie - czym jest?uczucie rozdrażnienia,
  • zwiększony poziom stresu,
  • trudności z koncentracją,
  • problemy ze snem,
  • brak możliwości relaksu,
  • spadek efektywności,
  • uczucie niepokoju bądź lęku,
  • huśtawki emocji.

Jeśli wejdziemy w stan przebodźcowania, możemy odczuwać silne uczucie lęku, które spowoduje, że nie będziemy umieli dłużej poradzić sobie z daną sytuacją. W razie takich czynników jak zbyt silne światło bądź zbyt silne dźwięki możemy odczuwać potrzebę, aby zatkać uszy bądź zamknąć oczy. Instynktownie możemy również chcieć udać się do miejsca, w którym będzie ciszej i spokojniej.

Co może wywołać przebodźcowanie?

Należy pamiętać o tym, że rodzaj i siła czynników, które wywołują przebodźcowanie, może się różnić u każdego człowieka. Mimo tego są takie aspekty, które u większości osób wywołają niepowołaną reakcję. Mowa tu o takich rzeczach jak:

  • zbyt głośne dźwięki,
  • nieodpowiednie oświetlenie – zbyt mocne bądź zbyt słabe światło,
  • nadmiar emocji,
  • brak komfortu termicznego,
  • brak wypoczynku,
  • nadmiar stresu.

Kto jest narażony na przebodźcowanie?

Powinniśmy uświadomić sobie, że przebodźcowanie nie jest rzadkim stanem. W rzeczywistości może dotknąć każdego z nas i to w dowolnym momencie. Może się zdarzyć, że nawet nie zauważymy, że osoba obok nas przechodzi przez coś takiego. Uważa się, że przebodźcowanie to problem XXI wieku, który dotyka szczególnie ludzi młodych. Wynika to z tego, że w obecnym świecie istnieje zbyt dużo bodźców – obrazy, dźwięki, reklamy, doświadczenia – tego wszystkie jest tak wiele, że nasz układ nerwowy po prostu nie umie temu sprostać. Co więcej, niektóre dolegliwości, takie jak autyzm czy spektrum autyzmu, mogą powodować, że częściej będziemy odczuwać nadmiar wrażeń, które negatywnie na nas oddziałują.

Jak poradzić sobie z przebodźcowaniem?

Każdy, kto doświadczył przebodźcowania, zdaje sobie sprawę z tego, jak przykra to dolegliwość. Wywołuje w nas wiele nieprzyjemnych emocji, a do tego utrudnia wykonywanie najprostszych czynności. Może też niekorzystnie wpłynąć na nasze relacje, ponieważ jeśli będziemy rozdrażnieni i zdenerwowani, trudniej będzie nam nawiązać kontakt czy rozmowę z drugą osobą. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym możemy zniwelować skutki przebodźcowania.

Pierwszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć, jest dogłębne poznanie samego siebie. Oznacza to, że musimy zdawać sobie sprawę z tego, jakie są nasze granice wytrzymałości. Jakie dźwięki są dla nas za głośne? Które kolory wywołują w nas dyskomfort? Dzięki tej wiedzy będziemy mogli skutecznie unikać drażniących nas czynników, a do tego zapobiec przebodźcowania. Nawet jeśli może wymagać to od nas sporo czasu, poświęćmy naszą uwagę, aby dobrze się sobie przyjrzeć – te informacje z pewnością nie pójdą na marne! Kolejny aspekt, o który należy zadbać, to odpowiedni wypoczynek. Sami bez wątpienia zauważyliśmy, że gdy jesteśmy niewyspani, robimy się o wiele bardziej wrażliwi i nerwowi. Ciężko nam wtedy stanąć na wysokości zadania. Aby temu zapobiec, dopilnujmy, by nasz organizm otrzymywał niezbędną ilość snu. Od ośmiu do dziewięciu godzin snu jest niezbędne, abyśmy mogli prawidłowo działać. Pomogą nam w tym odpowiednie artykuły sypialniane, takie jak pościel makosatyna. Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/artykuly-sypialniane/564-posciel-estella-makosatyna-meadow-4704.html. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam się zrelaksować. Przed wypoczynkiem warto również zatroszczyć się o wyciszenie. W ten sposób pozbędziemy się natrętnych myśli, które mogłyby przeszkodzić nam w odpoczynku. Wyciszając się, ograniczamy liczbę zbyt intensywnych wrażeń. Możemy to zrobić za pomocą różnych praktyk – medytacji, jogi, słuchaniu relaksacyjnej muzyki czy czytaniu przyjemnej lektury.

Przebodźcowanie to poważny stan, który może znacząco obniżyć nasz komfort życia. Gdy jesteśmy przebodźcowani, nie umiemy normalnie funkcjonować. Jeśli zatem zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, zareagujmy – postawmy na sposoby, które pomogą nam się odprężyć i choć trochę zmniejszyć ilość nieprzyjemnych bodźców.

Przeczytaj także: