Kuchnia stanowi swego rodzaju serce domu. To tam oddajemy się gotowaniu, jemy posiłki wspólnie z innymi domownikami, a do tego miło spędzamy czas. Istotną rolę w tym, jak czujemy się w tym pomieszczeniu, ma nasz wystrój. Co powinien zawierać? Czego lepiej unikać? Dowiedz się, jak zaaranżować kuchenne wnętrze!

Dlaczego warto zadbać o wystrój kuchni?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, kuchnia to niezwykle istotne miejsce w naszym domu. Ma swoje zadania i funkcje, które musi spełniać. Po pierwsze, jest przestrzenią, w której przebywają wszyscy domownicy – jedni może więcej, inni mniej, nie ma jednak wątpliwości, że każdy z lokatorów choć raz dziennie znajdzie się w tym pomieszczeniu. Z tego względu warto dopilnować, aby było to miejsce przyjazne dla wszystkich. Nierzadko się zdarza, że to właśnie tam spędzamy najwięcej wspólnego czasu – dopilnujmy zatem, aby w naszej kuchni było swobodnie i przytulnie. W ten sposób wspólne obiady czy spotkania staną się jeszcze bardziej przytulne. Nie zapominajmy jednak też o tym, że kuchnia ma umożliwiać nam gotowanie – należy więc zainwestować w takie rzeczy, które będą funkcjonalne i sprawdzą się podczas przygotowywania posiłków. Może się okazać, że przydadzą się tu inne elementy niż w pozostałych pokojach, jak na przykład wodoodporne farby czy pojemne szafki. Weźmy to pod uwagę.

Strefy w kuchni

Wystrój kuchni - o czym warto pamiętać?Zanim przejdziemy do urządzania kuchni, powinniśmy dowiedzieć się o tym, że przestrzeń ta powinna składać się z kilku stref, które umożliwią nam jak najlepsze funkcjonowanie. Strefy, jakie muszą znaleźć się w kuchni, to:

  • strefa gotowania,
  • strefa przygotowywania,
  • strefa zmywania,
  • strefa przechowywania,
  • strefa zapasów.

Zaaranżowanie naszego pomieszczenia w ten sposób spowoduje, że w naszej kuchni zapanuje porządek, a wykonywanie zadań stanie się przyjemnością. Jeśli wszystko będzie miało swoje miejsce, unikniemy chaosu, a do tego zawsze będziemy wiedzieć, gdzie szukać danego przedmiotu. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam zarówno gotować, jak i sprzątać po przyrządzeniu posiłku. Co więcej, dzięki wyodrębnieniu przestrzeni na przechowywanie czy zapasy, zawsze będziemy przygotowani i nie będziemy musieli obawiać się, że zabraknie nam jakiegoś istotnego składnika.

Jaki styl do kuchni?

Kuchnia powinna być jak najbardziej funkcjonalna. Oznacza to, że musi być dopasowana do nas tak, aby dobrze nam się tam wykonywało swoje zadania. Aby zyskać pewność, że tak będzie, przyjrzyjmy się dokładnie stylom kuchni. Ułożenie tego pomieszczenia może bowiem wyglądać w różny sposób: popularne są kuchnie w kształcie litery L, litery G, litery U jednorzędowa, dwurzędowa, czy też kuchnia z wyspą. Wszystkie uwzględniają tzw. trójkąt roboczy, który pozwala na swobodne przemieszczenie się. Zastanówmy się nad tym, co jest dla nas ważne. W przypadku kuchni w kształcie litery G możemy liczyć na dużo przestrzeni na środku, którą możemy wykorzystać na wstawienie stołu. W ten sposób moglibyśmy połączyć kuchnię oraz jadalnię. Najbardziej nowoczesnym wyborem będzie jednak kuchnia z wyspą, która umożliwia dostosowanie stref według własnych preferencji. Jak widzimy, możliwości jest wiele – ważne, tylko aby wybrać to, co najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. To podejście warto wykorzystać też w przypadku innych pomieszczeń – na przykład w sypialni dobór odpowiednich artykułów sypialnianych jest kluczowy. Wybierając jednak takie rozwiązanie jak kołdra półpuchowa, możemy być pewni, że będziemy zadowoleni.

Kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, to styl aranżacyjny. Jest on niezwykle ważny, ponieważ to pod niego będziemy dopasowywać barwy, dekoracje czy pozostałe elementy. Style, które wspaniale sprawdzą się do kuchennych wnętrz, to:

  • styl rustykalny,
  • styl minimalistyczny,
  • styl klasyczny,
  • styl vintage,
  • styl nowoczesny.

Dobór kolorów

Nawet w kuchni dobór kolorów nie powinien być przypadkowy. Po pierwsze, musi on współgrać z resztą wystroju. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę nie tylko meble i dodatki, ale i sprzęty, takie jak lodówka, piekarnik, mikrofala czy zmywarka. W wyborze barwy uwzględnijmy to, czy te elementy są utrzymane w raczej ciemnych kolorach, srebrne czy może też białe. Wybierając farbę, warto również spojrzeć na to, czy jest ona wodoodporna, czy też odporna na znaczną wilgotność i zmywanie. Te cechy posiada farba lateksowa, która idealnie nada się do kuchennych ścian.

Odpowiednie meble

Podstawą wystroju kuchni są jej meble. W tym pomieszczeniu jest szczególnie istotne, aby były one solidne i wysokiej jakości. W ten sposób będą mogły nam jak najdłużej służyć, a do tego różne zabrudzenia czy zniszczenia ich nie dotkną. Zerknijmy również na to, czy meble, na które się decydujemy, są funkcjonalne. Jeśli w rzeczywistości miałyby bardziej przeszkadzać niż się przydać, lepiej z nich zrezygnujmy. Znacząca jest też ich pojemność – najbardziej korzystne dla nas będzie to, gdy pomieszczą sporo produktów i sprzętów.

Elegancka, minimalistyczna czy może rustykalna? Każda kuchnia będzie prezentować się wspaniale, jeśli zadbamy o odpowiednie dodatki i elementy. Dopilnujmy, aby było to miejsce, w którym będzie się dobrze zarówno gotowało, jak i jadło przyrządzone posiłki. Urządzając wystrój, nie zapominajmy o istotnych rzeczach, a na pewno uda nam się stworzyć cudowną przestrzeń!

Warto przeczytać: