Światowe życie w dużym mieście czy spokój na wsi? Co wybrać? Choć obszary miejskie są kojarzone z wieloma możliwościami i z dostępem do ważnej infrastruktury, wiele osób wybiera na swoje miejsce zamieszkania wieś. Jakie są wady i zalety każdego z rozwiązań? Gdzie lepiej zamieszkać i jak dopasować lokalizację do swoich potrzeb?

Miasto czy wieś – gdzie lepiej zamieszkać?

Od kilkunastu lat nieustannie wzrasta popularność lokalizacji wiejskich. Preferowanym miejscem zamieszkania dla wielu Polaków są obszary położone poza granicami dużych miast. Mimo tego szacunkowo większa część społeczeństwa wciąż ceni sobie dynamiczne i miejskie życie.

Warto pamiętać o tym, że niemożliwe jest jednoznaczne wskazanie, które rozwiązanie jest lepsze. Wszystko to zależy od sytuacji życiowej, preferencji, potrzeb i upodobań. O ile seniorom ceniącym spokój, zdecydowanie będzie lepiej w wiejskim domu lub mieszkaniu zlokalizowanym w niewielkim miasteczku, o tyle młodzi dorośli rozwijający swoją karierę, będą mieli większe możliwości w wielkim mieście.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu utożsamiano wsie z miejscami, w których panuje bieda, a poziom życia jest niższy niż w miastach. Choć obecnie wciąż zdarzają się sytuacje potwierdzające to stwierdzenie, w większości przypadków nie jest to prawda. Wiele osób wyjechało z miast w celu oderwania się od zgiełku i nadmiaru bodźców. Zarówno na obszarach miejskich, jak i poza nimi można znaleźć osoby wykonujące najróżniejsze profesje i znajdujące się w odmiennych sytuacjach materialnych.

Miasto czy wieś - gdzie warto zamieszkać?Zalety i wady mieszkania w mieście

Główną zaletą mieszkania w mieście jest łatwiejsze niż na wsiach znalezienie pracy. Ilość miejsc zatrudnienia jest z reguły zdecydowanie większa. Rzadko zdarza się, żeby na obszarach wiejskich powstawały nowe przedsiębiorstwa i rozwijały się nowoczesne branże – choć oczywiście nie jest to regułą! Nie tylko ilość stanowisk, ale też ich różnorodność jest znacznie większa w mieście. Tam też z reguły można znaleźć więcej ofert pracy umysłowej, a na wsi – fizycznej. Warto pamiętać, że te zależności są tylko schematem, a nie regułą!

W miastach dostępne są też szersze możliwości edukacyjne. Dotyczy to zarówno przedszkoli, szkół, jak i podmiotów oferujących zajęcia pozalekcyjne. Szkoły językowe, drużyny sportowe czy dodatkowe zajęcia artystyczne są z reguły organizowane właśnie w miastach. Rodzice dzieci mieszkających na wsiach często muszą dowozić swoje pociechy do większych miejscowości, aby zapewnić im wszechstronny rozwój. Podkreślić należy też to, że w mieście dzieci mogą zyskać większą niezależność ze względu na dostępność komunikacji miejskiej, samodzielnych dojazdów do szkoły i bliskości rówieśników.

Życie w mieście jest czasem po prostu łatwiejsze. Miejskie ogrzewanie i kanalizacja to eliminacja dodatkowych obowiązków. Często rachunki związane z utrzymaniem mieszkania są niższe niż te dotyczące domu.

Jednak miasto to nie same zalety, ale również pewne wady. Przede wszystkim, styl życia jest bardziej dynamiczny i z reguły wiąże się z wyższym poziomem stresu. Dodatkowo problem ten jest wzmagany przez izolację od natury. Kłopotem może być też duży ruch – w szczególności dla mieszkańców, którzy muszą pokonywać długą drogę do pracy. Stanie w korkach czasem trwa dłużej niż dojazd do określonej lokalizacji spoza miasta.

Dobre i złe strony polskiej wsi

Główną korzyścią wynikającą z mieszkania na wsi jest spokój i możliwość przebywania blisko natury. Jest to niezwykle ważne w dzisiejszym, dynamicznym świecie. Na wsi doskonale czują się rodziny z dziećmi oraz seniorzy. Z reguły, poza miastem większość ludzi mieszka w domach rodzinnych. Większa przestrzeń i niezależność charakteryzuje ten typ budownictwa. Jest to związane ze zdecydowanie innym poziomem wygody, niż ten charakteryzujący mieszkania w miejskich blokach i apartamentowcach.

Jednak mieszkanie na wsi wcale nie jest idealne. Konieczne jest korzystanie z samochodu. Często jest on potrzebny nawet w celu pojechania na zakupy spożywcze. Dzieci są w pełni zależne od rodziców, a dojazdy do pracy czy szkoły zajmują czasem duże ilości czasu. Problemem może być też słaby dostęp do opieki zdrowotnej – daleko położony szpital i brak lekarzy specjalistów może w niektórych sytuacjach życiowych okazać się dużym i poważnym kłopotem.

Mieszkańcy wsi i miasta – odmienne priorytety i wartości

Wiele wartości i celów nie jest związanych z miejscem zamieszkania. Dbanie o zdrową dietę, aktywność fizyczną czy sen na dobrym materacu – takim, jak jeden z dostępnych pod linkiem https://sennamaterace.pl/111-materace-80×200 – to coś, o co stara się dbać większa część naszego społeczeństwa. Zarówno sypialnie w domach jednorodzinnych na przedmieściach, jak i te w wielopiętrowym wieżowcu, są wyposażone w ergonomiczne poduszki czy zaciemniające rolety, a w kuchniach znajduje się wiele owoców. Jednak w zależności od miejsca zamieszkania różnią się pewne życiowe cele i priorytety.

Jakie cechy wyróżniają typowych mieszkańców wsi i małych miasteczek? Są to z reguły osoby ceniące sobie spokój i zdrowe środowisko. Klimat i powietrze na wsi są bowiem zdecydowanie korzystniejsze dla zdrowia niż w mieście. Również możliwość przebywania na świeżym powietrzu jest dla tych osób bardzo istotna. Najczęściej dla mieszkańców wsi priorytetem są więzi rodzinne, a nie kariera.

A czym charakteryzuje się statystyczny mieszkaniec miasta? W jego życiu kluczowa jest infrastruktura i rynek pracy. Dodatkowo – możliwość rozwoju i dobre warunki dla dzieci (w szczególności dostęp do renomowanych placówek edukacyjnych). Są to też osoby ceniące sobie maksymalną wygodę – bliskość ważnych lokalizacji i specyfikę mieszkania w bloku.

Zarówno mieszkanie w mieście, jak i na wsi, wiąże się z pewnymi wadami i zaletami. Niemożliwe jest udzielenie odpowiedzi na pytanie: „gdzie lepiej mieszkać?”. Wszystko zależy od osobistych upodobań i preferencji.

Przeczytaj też:

  1. Dlaczego sypialnia Hildinga jest tak kusząca?
  2. Jak podnieść jakość snu z kakao?
  3. Jakie kołdry wybrać dla zdrowia i komfortu: naturalne czy syntetyczne?