Urządzając dom, chcemy mu nadać wyjątkowy charakter, który odzwierciedla zarówno naszą osobowość, jak i pasję. A czy da się to połączyć z naturą? Jak się okazuje – tak, a wystarczy tylko uwzględnić kilka kwestii! Współcześnie nie ma rzeczy niemożliwych, przez co jesteśmy w stanie zrealizować prawie każde swoje marzenie. W końcu jeśli nie ma czegoś w sklepach, to z pewnością znajdziemy to w firmach wykonujących rzeczy na zamówienie. Jednak, o jakich kwestiach powinniśmy pamiętać w pierwszej kolejności?

Odpowiedni styl to podstawa!

Wielu z nas zastanawia się, jak stworzyć dom dla miłośnika przyrody. Co prawda dekoracje, tekstylia czy meble nie stanowią większego problemu, a znaczna część atmosfery panującej w danym pomieszczeniu zależy od stylu wnętrzarskiego. A jakie sprawdzą się w tym przypadku?

Styl skandynawski

Styl skandynawski, to minimalistyczny, funkcjonalny i przytulny sposób aranżacji wnętrz. Wyróżnia się pewnymi charakterystycznymi cechami, które nadają mu unikalny, a zarazem przyjemny charakter. Zalicza się do niego jasna kolorystyka w połączeniu z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, kamień czy wełna. Dodatkowo często stosuje się bogate wizualnie tekstylia, w tym miękkie pledy, poduszki czy dywany. Stanowią one element nadający pomieszczeniu zarówno ciepła, jak i komfortu.

Styl urban jungle

Idealny dom dla miłośnika przyrody - o jakich elementach warto pamiętać?Styl urban jungle to nurt aranżacji wnętrz, który inspirowany jest dziką przyrodą, a zwłaszcza bujnym światem tropikalnych dżungli. Charakteryzuje się obfitością roślin, naturalnymi materiałami oraz chęcią wprowadzenia do miejskiego mieszkania przytulnej, tropikalnej atmosfery. Mimo to dąży do stworzenia przytulnych i komfortowych przestrzeni. Pomagają w tym miękkie dywany, poduszki i inne elementy wyposażenia sprawiają, że wnętrze jest przyjemne do użytku.

Styl boho

Styl boho charakteryzuje się swobodą, kolorami, różnorodnością oraz inspiracją pochodzącą z różnych kultur i epok. Dominują tutaj intensywne, energetyczne kolory, obfitość tekstyliów oraz meble o wyrazistych kształtach, często w stylu vintage. Tak naprawdę styl ten nie boi się mieszania różnych stylów! Elementy retro, etniczne i nowoczesne mogą współistnieć w jednym pomieszczeniu, tworząc eklektyczny wystrój!

Kolorystyka związana z naturą oraz tapety

Kolory inspirowane naturą są kluczowym elementem wnętrza miłośnika przyrody. Postawmy zatem na odcienie, które przypominają barwy ziemi, lasu, wody i nieba. Zielone, brązy, beże, odcienie bieli czy delikatne niebieskie to świetny wybór. W końcu to paleta kolorów, która tworzy spokojną, relaksującą atmosferę. Dodatkowo możemy wspomóc się tapetami z motywami roślinnymi, liści, drzew czy kwiatów. W dzisiejszych czasach możemy także skorzystać z ciekawszej opcji, którą będzie tapeta z realistycznymi obrazami lub bardziej abstrakcyjnymi wzorami inspirowanymi naturą.

Drewno jako podstawa

Drewno, ze swoją naturalnością, ciepłem oraz trwałością, stanowi fundament domu dla miłośnika przyrody. W końcu jest zarówno estetycznym dodatkiem, jak i elementem łączącym nas z łonem natury. Warto też dodać, że drewno:

  • materiałem odnawialnym, co oznacza, że pochodzi z naturalnych źródeł,
  • w przeciwieństwie do produkcji innych materiałów, generuje stosunkowo niskie emisje dwutlenku węgla,
  • posiada doskonałe właściwości izolacyjne, co sprawia, że pomieszczenia utrzymują odpowiednią temperaturę przez dłuższy czas.

Drewno jest także uniwersalnym materiałem, który może być używany w różnych formach i celach. Może pełnić rolę podłóg, ścian, mebli, a nawet elementów dekoracyjnych. Ta wszechstronność sprawia, że drewno jest doskonałym wyborem dla miłośników przyrody!

Rośliny, rośliny i jeszcze raz rośliny!

Marzeniem każdego miłośnika przyrody jest posiadanie wielu roślin w swoim domu. Kwestia ta jest jak ważna, gdyż przynoszą one wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Wynikają one przede wszystkim z możliwości:

  • poprawy jakości powietrza – poprzez absorpcję toksyn i uwalnianie tlenu podczas procesu fotosyntezy,
  • zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza – mogą naturalnie zwiększać wilgotność powietrza poprzez proces zwany transpiracją,
  • redukcji stresu – zielony kolor kojarzony jest z relaksem i spokojem, a dodatkowo obcowanie z naturą również w znaczący sposób przyczynia się do poprawy nastroju,
  • poprawy koncentracji oraz produktywności – badania sugerują, że obecność roślin w miejscu pracy lub nauki może zwiększać koncentrację oraz produktywność z uwagi na pomoc m.in. w redukcji zmęczenia,
  • wspieranie zdrowego snu – kwestia ta wynika zarówno z poprawy jakości powietrza, jak i indywidualnych właściwości roślin, takich jak lawenda czy aloes.

Obecność roślin dodaje również estetyki i uroku do wnętrza. Nie ma co zaprzeczać – są naturalnym elementem dekoracyjnym, który może urozmaicić przestrzeń i nadać jej życia. Co więcej, w zależności od wybranego przez nas gatunku, możemy cieszyć się satysfakcją z jego pielęgnacji oraz z dumą obserwować, jak rośnie.

Jak skomponować łóżko w zgodzie z naturą?

Poprzez unikalne dodatki możemy stworzyć sypialnię niemalże zjednoczoną z naturą. Jednak czy podobnie jest w przypadku łóżka? Jak się okazuje – tak! Możemy tutaj oczywiście zainwestować w drewniane łóżko, które będzie w stanie się wkomponować w styl wnętrza. Inaczej sprawa wygląda w przypadku elementów jego wyposażenia. Chcąc żyć w zgodzie z naturą, warto postawić na najwyższej jakości materace Bielsko-Biała. W ofercie sklepu hilding.pl znajdziemy:

  • materace naturalne – są one wykonane z materiałów bezpiecznych zarówno dla ludzi, jak i ekosystemów,
  • materace ekologiczne – wykorzystują materiały najwyższej jakości w 100% recyklingowane.

Jednak nie tylko materace znajdziemy np. na stronie sleepinghouse.pl, gdyż dostępne są tam również naturalne poduszki, kołdry czy pościel! Szeroki wybór, jaki daje nam dostęp do całego asortymentu, z pewnością pozwoli na znalezienie idealnego do naszej sypialni modelu! Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio dopasować je do naszych osobistych potrzeb oraz preferencji. Wówczas będą w stanie zagwarantować nam wysokiej jakości wypoczynek, dzięki któremu ciało będzie w stanie zregenerować się pod kątem fizycznym, jak i psychicznym.

Miłośnicy przyrody chcą być jak najbliżej łona natury. Na szczęście ten popularny w dzisiejszych czasach trend znacząco to ułatwia! Możemy postawić nas konkretny styl wnętrzarski lub dać się ponieść wyobraźni i samemu skomponować unikalne wnętrze!