Nie można ukryć, że obecnie, kiedy jesteśmy zewsząd atakowani przez tysiące bodźców, pełne skupienie się może stanowić wyzwanie. Gdy jednak nie umiemy się w ogóle skoncentrować, może nam to utrudnić życie w pracy lub w szkole. Czy da się ćwiczyć koncentrację? Poznaj sposoby, aby ją poprawić!

Dlaczego warto ćwiczyć koncentrację?

Koncentracja to zdolność, dzięki której możemy w pełni poświęcić się danej rzeczy. To ona sprawia, że możemy się skoncentrować i wykonać zadanie do końca, bez rozpraszania się i przerywania. Dzięki umiejętności koncentracji działamy sprawniej i efektywniej. Sprzyja ona lepszemu przyswajaniu i opanowaniu wiedzy. Dlatego to takie istotne, aby już od najmłodszych lat rozwijać swoją koncentrację. Co więcej, dzięki możliwości skupienia możemy wybrać, czemu chcemy poświęcić naszą uwagę. Nie dochodzi do sytuacji, w której, przez nadmiar bodźców i nieumiejętność poradzenia sobie z nimi, czujemy się przytłoczeni. To wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie. Nawet jeśli będziemy mieć dużo rzeczy do zrobienia, będziemy wiedzieć, że damy radę im sprostać. Dzięki temu wizja zadań domowych czy obowiązków w pracy stanie się o wiele mniej straszna. Nie zapominajmy, że obecny świat nie sprzyja koncentracji. Zewsząd otacza nas miliony czynników. Pochodzą zarówno ze świata realnego, jak i wirtualnego. W takich okolicznościach zatrzymanie się i skoncentrowanie się jest dodatkowo trudne. Warto zatem zadbać o to, aby ćwiczyć koncentrację i poprawić jej poziom.

Układanie puzzli

Jak ćwiczyć swoją koncentrację?Ćwiczenie koncentracji wcale nie musi być nudne. Szybko się przekonamy, że możliwość oddechu i skupienia się tylko na jednej rzeczy okaże się przyjemnością. W ten sposób możemy bowiem się wyciszyć i odprężyć. Nie ma wątpliwości, że nie tylko inne bodźce, ale też wszelkie niepotrzebne myśli odejdą wówczas na drugi plan. Świetną czynnością będzie układanie puzzli. Jest to zadanie, które wymaga od nas uważności. Musimy dokładnie przyjrzeć się obrazkowi, który mamy ułożyć, aby złożyć go w całość. Mimo że na początku układanie puzzli może wydać się monotonne, gdy zobaczymy, że wizerunek zaczyna powoli przybierać prawidłową postać, odczujemy dużą satysfakcję. Podobny efekt będą miały różne twórcze aktywności, takie jak na przykład rysowanie czy szydełkowanie. Wszystko to, co wymaga od nas odłożenia telefonu i skupienia się na czymś konkretnym, będzie dla nas korzystne. Co więcej, takie działania mogą ponadto pomóc nam rozwinąć inne umiejętności. Możemy polepszyć naszą kreatywność, pamięć oraz wyobraźnię.

Czytanie

Równie miłą czynnością, dzięki której możemy trenować koncentrację, jest czytanie. Wzięcie książki do ręki wymaga od nas zatrzymania się i skupienia. Musimy mieć czas na to, aby w pełni oddać się historii. To jednak na pewno przyniesie nam dużo korzyści. Czytając, możemy przenieść się do zupełnie innego świata. W ten sposób zapominamy o wszystkich innych rzeczach. Nasz umysł jest skoncentrowany na postaciach i wydarzeniach, jakie im się przydarzają. Jeśli chcemy w stu procentach zrozumieć akcję, nie mamy innego wyboru niż poświęcić jej swoją uwagę.

Zachowanie porządku

Okazuje się, że to, w jakiej przestrzeni żyjemy, może bezpośrednio wpłynąć na naszą zdolność koncentracji. Jeśli nasze mieszkanie jest zabałaganione, a wszędzie walają się niepotrzebne przedmioty, musimy liczyć się z tym, że nie zapewni nam to dobrego samopoczucia. Chaos będzie ciągle nas rozpraszał, przez co nie będziemy w stanie się wyciszyć. Warto zatem zadbać o to, aby w naszym domu zapanował porządek. Zatroszczmy się o to szczególnie w tych pomieszczeniach, w których pracujemy lub się uczymy. Na pewno zauważymy, że kiedy zapanuje tam ład, o wiele łatwiej będzie nam się skoncentrować.

Dotlenienie organizmu

Jednym z ciekawych sposobów na to, aby poprawić zdolność koncentracji, jest dotlenienie organizmu. Okazuje się bowiem, że kiedy dostarczamy sobie więcej powietrza, lepiej funkcjonujemy. Dotlenienie wpływa korzystnie zarówno na nasz organizm, jak i umysł. Poprawia się też krążenie krwi. Możemy zapewnić sobie ten efekt, poświęcając czas na różne ćwiczenia. Dzięki aktywności fizycznej będziemy mogli łatwiej się skupić, szybciej zapamiętać informacje i zrobić większy progres. Ruch ponadto poprawi nasze samopoczucie, jako że podczas wysiłku produkowane są hormony szczęścia. Jeśli będziemy w dobrym nastroju, przyswajanie wiedzy czy wykonywanie zadań pójdzie nam zdecydowanie sprawniej.

Jakościowy wypoczynek

Jeśli zależy nam na tym, aby umieć się skoncentrować i osiągnąć jak najlepszą produktywność, powinniśmy zadbać o nasz wypoczynek. Regularne wysypianie się i relaks jest kluczem do tego, aby zachować skupienie i uwagę. Wynika to z tego, że gdy śpimy, nasz umysł porządkuje informacje. Przetwarza je, przeprowadza selekcję i wybiera to, co jest istotne, a co nie. Dzięki temu my możemy zdecydowanie łatwiej je zrozumieć i przyswoić. Wpływa to też na naszą zdolność zapamiętywania. Zapamiętamy coś o wiele lepiej, gdy nasz umysł będzie miał szansę na to, aby swobodnie się z tym zapoznać. Co więcej, prawidłowa ilość snu sprawi, że będziemy bardziej kreatywni i pomysłowi. Jak zyskać pewność, że będziemy się regularnie wysypiać? Odpowiedź jest prosta. Wystarczy zadbać o to, aby podłoże, na którym śpimy, było komfortowe i odpowiednio do nas dopasowane. Możemy wybrać taki materac, biorąc pod uwagę nasze potrzeby i preferencje. Dla miłośników prawdziwego komfortu świetnie sprawdzą się modele z kategorii https://sleepinghouse.pl/139-materace-200×200. Nie ma wątpliwości, że warto się o to zatroszczyć. Inaczej istnieje obawa, że będziemy musieli mierzyć się z problemami ze snem. Trudności z zasypianiem czy bezsenność na pewno nie wpłynie dobrze na naszą zdolność koncentracji.

Na pewno nie pożałujemy czasu spędzonego na ćwiczeniu koncentracji. Przekonamy się bowiem, że po jej poprawieniu, jesteśmy bardziej produktywni, szybciej wykonujemy różne czynności, a do tego łatwiej jest nam zapamiętać informacje. To bez wątpienia wpłynie na nasze wyniki w pracy czy w szkole!