Przesypiamy około ⅓ swojego życia. Dlatego tak ważne jest, by dobrać odpowiednie podłoże do regeneracji. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów mebli z funkcją spania. Przed dokonaniem wyboru, warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję. W końcu łóżka nie zmieniasz zbyt często. Najpopularniejsze są łóżka wykonane z drewna oraz obite tapicerką. Zarówno jedne i drugie mają swoje zalety, jak i wady. Już za moment przedstawimy argumenty przemawiające za zakupem każdego z nich, jak również wskażemy podobieństwa i różnice. A wszystko po to, by pomóc Ci w wyborze odpowiedniego mebla do spania. Jeśli więc zastanawiasz się, czy postawić na łóżko do sypialni tapicerowane czy drewniane, koniecznie czytaj dalej.
Łóżko tapicerowane – jakie to łóżko i dlaczego warto go wybrać?
Charakterystyczną cechą łóżek tapicerowanych jest całościowe obicie materiałowe. Może być wykonane z materiałów naturalnych lub sztucznych – o czym w dalszej części tekstu. Tego typu mebel posiada zatem nie tylko zagłówek tapicerowany, ale też pokryte obiciem boki konstrukcji, a w niektórych modelach nawet i materac.
Stelaż łóżka od tapicerki oddziela specjalna pianka, która dodatkowo amortyzuje i sprawia, że łóżko jest miękkie. Nie musisz więc obawiać się nieprzyjemnych wypadków z ostrymi krawędziami w roli głównej. Tak bezpieczny mebel bez wątpienia nadaje się również do pokoi dzieci, nastolatków oraz osób starszych.
Łóżka obite materiałem i zabezpieczone gąbką tapicerską są też synonimem wygody i elegancji. Nic więc dziwnego, że wśród najczęściej wybieranych modeli królują te o większych wymiarach. Standardowo przeznaczone dla dwóch osób łóżko tapicerowane 140×200 lub łóżko tapicerowane 160×200 sprawdzi się też równie dobrze w sypialni jednoosobowej. Spora powierzchnia dodatkowo wpłynie na komfort użytkowania.
Osoby wyjątkowo ceniące sobie luksusowe warunki do spania, mogą pójść o krok dalej i wybrać na przykład łóżko kontynentalne Hilding Urban. Baza w postaci ponadprzeciętnie wygodnego kontynentu z pojemną szufladą do przechowywania pościeli, kołder, poduszek sprawi, że wypoczynek stanie się iście królewski. A wszystko dzięki dodatkowej warstwie z wkładem sprężynowym, na której znajduje się materac.
Jakie są rodzaje i kolory obić łóżka tapicerowanego?
Na rynku dostępne jest całe mnóstwo materiałów tapicerskich wykorzystywanych do produkcji obić łóżek. Podczas wyboru warto jednak kierować się kilkoma aspektami, które sprawiają, że dany mebel posłuży Ci przez wiele lat. Zwróć uwagę na to, by zastosowany materiał był wytrzymały, odporny na wilgoć, wycieranie i blaknięcie, a także prosty w czyszczeniu.
Spośród jakich rodzajów obić zatem wybierać, by łóżko tapicerowane okazało się nie tylko spełnieniem najskrytszych marzeń, ale też długoletnim elementem sypialni? Jeśli pozwala Ci na to budżet, możesz zdecydować się na skórę naturalną. W wersji o wiele bardziej niskobudżetowej, ale wciąż ekskluzywnie się prezentującej postaw na dobrej jakości ekoskórę lub żakard.
Jeżeli gustujesz w przyjemnych w dotyku, wyjątkowo miękkich tkaninach, szczególną uwagę zwróć na obicia z altary, pluszu, mikrofazy, szenili albo floku. W przypadku poszukiwania materiału uniwersalnego, z pewnością przypadnie Ci do gustu plecionka o wyraźnych splotach, dających efekt wielowymiarowości.
Choć tkanina sama w sobie może stanowić ozdobę Twojego nowego łóżka (jak w przypadku modelu Hilding Momiko), nic nie stoi na przeszkodzie, by pokusić się o dodatkowe elementy dekoracyjne, które dodadzą meblowi charakteru. Mowa przede wszystkim o wszelkiego rodzaju przeszyciach i pikowaniach (jak w przypadku modelu Hilding Preppy).
Jeśli chodzi o kolory obić, tu ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia. Do wyboru masz całą paletę barw. Pamiętaj jednak, by łóżko tapicerowane wpisało się w styl Twojej sypialni – również pod kątem kolorystyki. W ten sposób stworzysz spójne wnętrze.
Łóżko drewniane – jakie to łóżko i dlaczego warto go wybrać?
Zwolennicy niczym niezmąconego snu i mebli na lata równie chętnie, co tapicerowane, wybierają do swoich sypialni łóżka drewniane. I im trudno nie przyznać racji. A ponieważ głosy są podzielone, dobrze jest znać również zalety mebli do spania wykonanych z drewna.
Ten naturalny surowiec charakteryzuje się szlachetnością, trwałością i uniwersalnością. Poddany odpowiedniego rodzaju obróbce, jest materiałem przyjemnym w dotyku, przyjaznym dla zdrowia i bezpiecznym. Ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie przyciąga usilnie kurzu i łatwo się czyści. To sprawia, że idealnie wręcz sprawdza się podczas użytkowania przez alergików.
Podobnie, jak tapicerowane, największą popularnością cieszą się drewniane łóżka z materacem 140×200 oraz 160×200. Na takiej powierzchni komfortowo wypoczywa się zarówno jednej, jak i dwóm osobom.
W przypadku drewnianego mebla do spania, warto rozważyć zakup łóżka bez zagłówka, ponieważ wezgłowia z tego surowca nie należą niestety do najwygodniejszych. W zamian za możesz stworzyć niestandardowy zagłówek na ścianie za łóżkiem, wybierając chociażby fantazyjne panele tapicerowane.
Jakie są rodzaje łóżek drewnianych?
Wbrew pozorom, surowe w formie meble do spania wykonane z drewna nie występują wyłącznie, jako oszczędne w konstrukcji łóżka skandynawskie w jasnej kolorystyce. Wiele gatunków drzew, z jakich się je produkuje, charakteryzuje się bowiem plastycznością, dzięki której stolarz jest w stanie “wyczarować” małe dzieło sztuki.
Poza – rzecz jasna – rozmiarem, przeznaczeniem, kolorystyką, stylistyką i ewentualnymi elementami dodatkowymi, to właśnie wspomniany gatunek drewna pozwala usystematyzować rodzaje tego typu łóżek.
Najpopularniejsze, najtańsze, ale i najmniej trwałe są łóżka sosnowe. Kompromisowym wyborem między jakością a ceną będzie łóżko wykonane z brzozy. Jeśli marzysz o finezyjnych kształtach czy zdobieniach, postaw na mebel olchowy lub modrzewiowy. A jeżeli dysponujesz większym budżetem, wybieraj między łóżkiem z dębu, buku albo egzotycznego hebanu lub mahoniu.
Łóżko tapicerowane a drewniane – podobieństwa
Choć w pierwszej chwili może być Ci ciężko w to uwierzyć, łóżko tapicerowane i łóżko drewniane ma ze sobą całkiem wiele wspólnego.
Przede wszystkim zarówno jedno, jak i drugie będzie wyborem na lata. Pod warunkiem oczywiście, że wykonane zostanie z dobrej jakości, solidnych surowców. By stać się posiadaczem mebla długoletniego, skorzystaj z oferty cenionego producenta, takiego, jak Hilding. Rekomendacje zadowolonych klientów niech będą dla Ciebie jednym z gwarantów dobrego wyboru.
Po drugie, oba meble są na tyle uniwersalne, że wpasują się do każdego stylu sypialni, nawet jeśli regularnie ją remontujesz i zmieniasz. A to dlatego, że w każdej chwili możesz wymienić obicie w łóżku tapicerowanym lub przemalować łóżko drewniane. Możesz też już na samym początku wybrać taki model łóżka, który będzie ponadczasowy i nie trzeba będzie go przerabiać.
Łóżko tapicerowane a drewniane – różnice
Gdzie pojawiają się podobieństwa, tam najczęściej zaobserwować można też odmienności. Czym zatem łóżko tapicerowane różni się od łóżka drewnianego?
Przede wszystkim poziomem bezpieczeństwa w codziennym użytkowaniu. Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się wstawać, gdy za oknem panowała ciemność. I wcale nie chodzi tu o nocne “wycieczki” do toalety czy kuchni, ale chociażby zimowe poranki, gdy trzeba szykować się do pracy, choć noc zdaje się nie mieć końca. Łatwo wówczas o “zderzenie” z łóżkiem. W przypadku mebla tapicerowanego skończy się ono co najwyżej szybszą pobudką z porannego zaspania. Natomiast jeśli chodzi o łóżko drewniane, z pewnością “na pamiątkę” zostanie Ci siniak albo rana spowodowana ostrymi krawędziami.
Drugą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę pośród różnic, jest problem osiadania kurzu. W przypadku łóżka z drewna występuje on w minimalnym stopniu. To sprawia, że mebel ten ceniony jest zwłaszcza przez osoby ze skłonnościami do alergii. Wystarczy w zasadzie przetrzeć go zwilżoną ściereczką. Jeśli zaś chodzi o łóżko tapicerowane, jego pielęgnacji pod tym względem warto poświęcić o wiele więcej uwagi, chociażby regularnie je odkurzając.
Zastanawiasz się też pewnie, co z ceną – czy ta jest podobna, czy też mocno zróżnicowana. To zależy zwłaszcza od samej konstrukcji mebla, jak i wykorzystanych do jego wykonania surowców. Może się okazać, że sporych wymiarów, kontynentalne łóżko pokryte tapicerką ze skóry naturalnej, z dodatkowymi elementami w postaci podnoszonego stelaża i skrzyni do przechowywania, z najwyższej klasy materacem przewyższy kosztowo oszczędne w formie łóżko z drewna egzotycznego. Może również być zupełnie odwrotnie albo okazać się, że ceny obu mebli będą sobie równe.
Jak widzisz, nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie, co wybrać: łóżko do sypialni tapicerowane czy drewniane. Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji. Mamy jednak nadzieję, że przedstawione przez nas argumenty pomogą Ci podjąć dobrą decyzję, dzięki której już niebawem wymarzony mebel do spania zawita w Twoim domu i posłuży Ci przez wiele kolejnych lat.