Codziennie kładziemy się spać w naszej sypialni, miejscu spokojnym i cichym, w którym możemy zapomnieć o wszelkich problemach. Jest ona swego rodzaju oazą przynoszącą komfortowy odpoczynek i efektywny sen. Jednak aby mogła pełnić swoją funkcję, musi być zaopatrzona w odpowiednie łóżko oraz dopasowany do naszych potrzeb materac. W ostatnim czasie dużą popularność zyskały materace piankowe oraz jedna z ich odmian – materace lateksowe. Czym one są i czy warto wyposażyć w nie naszą sypialnię?

Cechy materaca piankowego

Pianka kojarzy się często z czymś niezwykle komfortowym i przyjemnym w dotyku. Nie tylko to jednak charakteryzuje materacy piankowe. Oprócz tego posiadają wiele cech, do których zaliczyć można między innymi:

  • Materac piankowy czy lateksowy - czy warto?wyjątkowa miękkość,
  • niezwykła trwałość oraz odporność na odkształcenia,
  • idealne dopasowanie się do ciała,
  • odpowiednia sprężystość, elastyczność oraz twardość,
  • wrażenie otulenia w przypadku zastosowania pianki termoelastycznej,
  • lekkość, dzięki której ułatwiony jest transport oraz obracanie materaca.

Materace do łóżka z wkładem piankowym mogą się między sobą różnić, ponieważ każda pianka ma inne właściwości. Często stosowana jako podstawa jest panka wysokoelastyczna, która nadaje materacowi odpowiednią twardość, trwałość oraz elastyczność. Stosowana jako dodatek mogą być wspomniane pianki termoelastyczne, które reagują na temperaturę i nacisk ciała.

Cechy materaca lateksowego

dzieli z materacem piankowym wiele cech, jednak różni je jedna rzecz, a mianowicie posiada wkład składający się z naturalnego surowca – mleczka kauczukowego. To właśnie dzięki nim nabywa wyjątkowych właściwości antyalergicznych, antybakteryjnych i antygrzybicznych, które stwarzają niezwykle higieniczne środowisko wewnątrz materaca. Zapobiega to rozwojowi oraz gromadzeniu się alergenów. Dodatkowo wkład w swojej strukturze ma liczne małe otworki, które w znaczący sposób usprawniają cyrkulację powietrza, utrzymują prawidłowy poziom wilgoci wewnątrz materaca oraz korzystnie wpływają na krążenie krwi w organizmie. Pomimo licznych zalet, materac ten nie jest bez wad. Naturalny surowiec ma swoją cenę oraz waży o wiele więcej, niż innowacyjnie wykonana pianka.

Materac do spania powinien być odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb oraz budżetu. Oczywiste jest, że produkt ten przynosi wiele korzyści dla zdrowia, samopoczucia oraz prawidłowego funkcjonowania, dlatego warto w niego zainwestować. Który model jest dla nas najlepszy? O tym musimy zdecydować sami, ponieważ materac, aby spełniał swoje zadanie, musi być przede wszystkim dopasowany do indywidualnych potrzeb swojego użytkownika.