Za oknem już dawno ciemno, a termometr wskazuje niekomfortową dla nas temperaturę? Nic dziwnego, że jesienne i zimowe wieczory każdy z nas woli spędzać w ciepłym domu. Wówczas my szanse na rozgrzanie się i odprężenie po długim i ciężkim dniu. A jak zapewnić sobie trochę więcej ciepła oraz dlaczego idealną opcją są koce?

Chłodne wieczory – jak je przetrwać? 

Spędzając wieczory w salonie – samemu lub z rodziną, często sięgamy po kieliszek wina. Stojaki na wino stanowią uniwersalną, ale także praktyczną dekorację, która pomoże nam się odstresować po ciężkim dniu w pracy. W końcu nie tak daleko nam do ulubionego wina. Niestety, czasem po całym dniu na dworze, zwłaszcza jesienią i zimą, nie możemy się dogrzać. Oznacza to, że siadając na łóżku, sofie czy fotelu i rozpoznając swój relaks wieczór, warto znaleźć dodatkowe źródło ciepła. Może nam w tym pomóc:

  • kubek ciepłego mleka kawy, herbaty czy innego, rozgrzewającego napoju,
  • świece zapachowe, które oprócz przyjemnego zapachu, dodatkowo są źródłem ciepła,
  • kominek, w którym iskrzy się ogień, tworzy przytulną atmosferę i będący dodatkowym źródłem ciepła.

Jednak do najczęściej decydujemy się na przykrycie się miękkim i cieplutkim kocem. Jego przyjemny ciężar pozwala nam się ogrzać. A na jaki model zdecydować się przy jego wyborze?

Jak wybrać dobry koc? 

Mało kto w chłodniczy nie szuka dodatkowego dla ciepła. Wybrany przez nas sposób w dużej mierze zależy indywidualnych preferencji, jednak praktycznie od najmłodszych lat towarzyszą nam koce. Są to produkty, które można wykorzystać w chwili relaksu, a także jako dodatkowe nakrycie, jeśli szukamy komfortu i ciepła. Wysokiej jakości produkty powinny się odznaczać licznymi cechami, w tym właściwą rozciągliwością, jednak to nie wszystko! Zatem, co wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

Po pierwsze – rodzaj materiału

Jakie koce sprawdzą się na jesienne i zimowe wieczory?Można powiedzieć, że niemalże wszystkie właściwości zależą od rodzaju materiału, z jakiego koc zostanie wykonany. Z uwagi na to, wyróżniamy:

  • koce bawełniane – nie mają drażniącego działania na skórę oraz wyróżniają się doskonałą cyrkulacją powietrza,
  • koce z polaru – mają zdolność termoizolacji oraz są cenione za duża hydrofobowość,
  • koce z mikrofibry – delikatne w dotyku i trwałe,
  • koce wełniane – świetnie grzeje w czasie siny, przepuszcza powietrze oraz pochłania wilgoć.

Po drugie – gramatura

Ważny aspekt, który określa to, czy wybrany przez nas produkt – koc czy nawet kołdra, będą zapewniać ciepło. Im wyższa gramatura, tym więcej materiału zużyto na jego produkcję, a więc jest cięższa i cieplejsza. Tego typu modele idealnie sprawdza się w chłodne wieczory. Jeśli natomiast w naszym domu jest ciepło, a chcemy się tylko przykryć, to warto postawić na modele o mniejszej gramaturze. Oznacza to, że mniej materiału zużyto na ich produkcję, a tym samym – są lżejsze i nie grzeją, a pozwalają jedynie utrzymać ciepło.

Po trzecie – wielkość

Dokładne wymiary koca zależą przede wszystkim od tego, jak chcemy go wykorzystać. Jeśli chcemy wykorzystać go jako narzutę lub dodatkowe źródło ciepła w czasie snu, to warto uwzględnić rozmiar łóżka. Jeśli natomiast chcemy się nim tylko przykryć, to dopasowujemy go do swojego wzrostu oraz wybieramy preferowaną szerokość. A dlaczego rozmiar koca jest taki ważny? Jak się okazuje, zbyt mały koc nie będzie pełnił odpowiednio swojej funkcji, gdyż nie jest w stanie pokryć całego ciała oraz często wymusza niewygodne ułożenie ciała. Natomiast zbyt duży – może się plątać i zsuwać na podłogę.

Po czwarte – wykończenie 

Na rynku mamy szeroki wybór kocy – zarówno pod kątem materiał, jak i gramatury czy wielkość. Jednak to właśnie wykończenie sprawia, że te same modele mimo wszystko będą się różnić. Odnosi się to do strzępionych końców, wykończeń nitką czy wzorów z wykorzystaniem innych tkanin. Ponadto zwracamy uwagę także na to, aby pasowały do aranżacji pod kątem kolei, jak i motywu. Pamiętajmy tutaj, aby barwniki były pochodzenia naturalnego, gdyż wówczas mamy pewność, że są przyjazne i bezpieczne dla naszego ciała.

Jak koc wpływa na sen?

Koc przyda się nie tylko do okrycia się podczas siedzenia czy leżenia. Stanowi również dodatkowe źródło ciepła w łóżku! Poprzez umieszczenie go na kołdrę lub pod nią, może przyczynić się do większej izolacji ciepła, a tym samym – rozgrzać nas w chłodne wieczory. Jeśli nie chcemy mieć na sobie kilku warstw, które obracają się razem z nami, a nadal nm zimno, to warto umieścić tego typu produkt pod grubym prześcieradłem. Oprócz koca, w łóżku wyróżnić można inne elementy wyposażenia. Najważniejszym z nich jest materac, czyli produkt pozwalający na stabilizację kręgosłupa oraz całej sylwetki użytkownika. Aby było to możliwe, musimy go odpowiednio dopasować od osobistych potrzeb i preferencji. Oznacza to, że pod uwagę należy wziąć swój stan zdrowia, rodzaj wypełnienia, stopień twardości czy rozmiar modelu. Wówczas będziemy mieć pewność, że jest w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała swojego użytkownika. Warto także postawić na wysokiej jakości poduszkę, pościel czy stelaż.

Zima jesień to dwie pory roku, które uznawane są za najchłodniejsze. Z uwagi na to, warto już dziś postawić na duże, ciepłe i przede wszystkim miękkie koce, które rozgrzeją nas każdego wieczoru!

Przeczytaj także: