Szybko i intensywnie – tak większość osób pragnęłaby żyć. Obecne czasy ułatwiają niezwykle szybki styl życia, który obfituje w różne wydarzenia. Warto się jednak zastanowić, czy w wirze doświadczeń i obowiązków mamy czas na to, aby naprawdę docenić daną chwilę. Często jest to bardzo utrudnione, dlatego warto nauczyć się, jak powinno się celebrować moment.

Na czym polega celebrowanie momentu?

Celebrowanie momentu to nic innego jak cieszenie się chwilą, która trwa. Mimo że brzmi to bardzo prosto, wcale nie jest to takie łatwe zadanie. Nierzadko nawet wtedy, gdy przeżywamy jakieś miłe doświadczenie, nie potrafimy się w pełni na nim skupić. Towarzyszą nam myśli o przyszłości, lęki czy inne zmartwienia. Co więcej, często dużą przeszkodą są inne czynniki, które skutecznie odwracają naszą uwagę od tego, co ważne. Mowa tu o technologiach czy mediach społecznościowych, których używamy nawet w trakcie ważnego wydarzenia czy podczas spotkania z bliskimi.

Celebrowanie momentu polega na pełnym docenieniu tego, co aktualnie się dzieje. Życie tu i teraz – to właśnie coś, na czym nam zależy. Odsunięcie się od rozpraszaczy oraz natrętnych myśli wydaje się niezwykle trudne, jednak gdy będziemy ćwiczyć cieszenie się chwilą, wkrótce zacznie przychodzić nam to z łatwością.

Dlaczego warto celebrować moment?

Jak celebrować moment?Celebrowanie momentu niesie ze sobą liczne korzyści. Po pierwsze, pozwala odczuć nam dane doświadczenie w stu procentach – w pełni koncentrujemy się na tym, co aktualnie ma miejsce, dzięki czemu lepiej dostrzegamy szczegóły i zauważamy różne ciekawe elementy, które czynią całość jeszcze bardziej niesamowitą. Przeżycie chwili w taki sposób spowoduje, że łatwiej ją zapamiętamy i pozostanie w naszej pamięci na długo. Celebrowanie ponadto pomaga przemienić zwykły moment w wyjątkowy.

Wcale nie musimy czekać na specjalne wydarzenie, aby docenić to, co nas spotkało. Możemy celebrować nawet najmniejsze wydarzenia. W ten sposób nauczymy się czerpać przyjemność z drobiazgów, a to zaś bezpośrednio przełoży się na nasze poczucie szczęścia. Uświadomimy sobie, że nie potrzebujemy wiele, żeby być zadowolonym i spokojnym. Takie pozytywne nastawienie spowoduje, że znacznie zredukujemy odczuwany przez nas stres. Łatwiej będzie nam poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Będziemy mieli również siłę, aby odciąć się od rzeczy, które dłużej nam nie służą. Możliwość swobodnego relaksu i odprężenia się przyniesie nam dużo siły i uczyni nasze życie bardzo przyjemnym.

Jak celebrować moment?

Skoro już wiemy, ile może nam dać celebrowanie momentu, warto poznać sposoby, które pozwolą nam na przyjęcie tej postawy. Wbrew pozorom, nie wymaga to skomplikowanych technik ani dużego wysiłku. Pierwszą rzeczą, o jaką powinniśmy zadbać, jest zwolnienie tempa – pośpiech i nerwowość nie pomogą w docenianiu chwili. Dopilnujmy, aby w naszym dniu znalazły się chwile, w których skupiamy się wyłącznie na sobie i na tym, co odczuwamy. Może być to poranna kawa, popołudniowy spacer bądź te kilka minut przed zaśnięciem, podczas których zostajemy sam na sam ze swoimi myślami. Dajmy sobie przestrzeń na to, aby przyjrzeć się schowanym w nas emocjom. Taka chwila umożliwi nam zrozumienie, co stoi za sposobem, w jaki się czujemy. Jeśli nie jest on do końca negatywny, będziemy mogli wykonać czynności, które zadbają o nasz dobrostan.

Chcąc w pełni cieszyć się chwilą, powinniśmy odpuścić rzeczy, które już nam nie służą. Gdy jakaś relacja przynosi nam więcej niepewności niż szczęścia bądź nowe stanowisko wywiera na nas zbyt dużo presji, nauczmy się odpuszczać. W ten sposób jako priorytet uznamy siebie, a nie innych. Mimo że na początku może wydawać się to trudne, z czasem dostrzeżemy, że był to najlepszy wybór, jaki moglibyśmy podjąć.

Nie potrzebujemy wyjątkowego momentu, aby odczuwać radość z tego, co się dzieje. Nawet proste chwile mogą przynieść nam dużo radości. Co więcej, to my sami możemy zorganizować sobie zajęcia, które sprawią nam przyjemność i miło wypełnią nam czas. Idealnie sprawdzą się do tego kreatywne aktywności, podczas których będziemy mogli pobudzić wyobraźnię i odciąć się od rzeczywistości na moment. W tym czasie bez wątpienia poczujemy zadowolenie i spokój.

Przydatne techniki

W celebrowaniu momentu mogą pomóc nam różne techniki, które niezwykle pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Praktykować może je każdy, a do tego przynoszą wspaniałe efekty. Medytacja, bo to jedna z cennych metod, umożliwia zrelaksowanie się nawet najbardziej zestresowanym osobom. Wykonuje się ją poprzez pracę z oddechem, w towarzystwie spokojnych, łagodnych dźwięków muzyki lub głosu, który prowadzi daną sesję. Medytacja zmniejsza napięcie nagromadzone w naszych mięśniach, oddziałuje zatem na naszą fizyczność. Co więcej, stanowi szansę na zajrzenie w głąb siebie – medytując, przechodzimy w stan wyższych wibracji, odcinamy się od negatywnych emocji. Taka praktyka pozwoli nam na zdobycie nowej perspektywy i zdystansowanie się od niektórych sytuacji. Uzyskawszy taką okazję, przekonamy się, że nadmierne stresowanie się bądź pośpiech wcale nie są dla nas korzystne.

Kolejną praktyką, która pomaga nam być tu i teraz, jest joga. Sztuka ta również wykorzystuje pracę z oddechem, do której dostosowane są różne ćwiczenia. Delikatne i nieinwazyjne aktywności sprawiają, że pozbędziemy się dyskomfortu związanego na przykład z bólem kręgosłupa i świetnie rozciągniemy ciało. Na koniec każdego treningu wykonuje się relaks, podczas którego możemy się w stu procentach odprężyć. Joga będzie wspaniałym rozwiązaniem, który chcą połączyć celebrowanie momentu z aktywnością fizyczną. Już po kilku sesjach zauważymy pozytywne efekty.

Celebrowanie momentu to piękny sposób na to, aby docenić to, co mamy. Poznawszy tę technikę, zauważymy, że staniemy się znacznie bardziej zadowoleni z naszego życia, a do tego zyskamy nową perspektywę, dzięki której w inny sposób będziemy mogli spojrzeć na to, co nas otacza. Celebrowanie momentu to element, który każdy, nieważne jak zabiegany, powinien wprowadzić do swojego życia.

Przeczytaj także: