Wybór materaca może być dla wielu osób błahą kwestią. Jednak, jeżeli się zastanowimy, to dojdziemy do wniosku, że wygoda w trakcie snu odgrywa w naszym życiu ogromną rolę. Prawidłowy i komfortowy wypoczynek istotnie wpływa na nasze zdrowie oraz postawę. Dobierając materac idealny możemy łatwo pozbyć się bólu w ciele oraz nieprzyjemnego uczucia napięcia. 

Na co zwrócić uwagę kupując materac?

Pamiętaj, że materac, który jest odpowiednio dopasowany do własnych upodobań oraz specyfiki ciała, postury, będzie służył przez wiele lat. Nie bój się w niego zainwestować. Jest to wydatek, który bezkompromisowo odpłaci się lepszym zdrowiem oraz samopoczuciem. Wspomoże również zadbanie o postawę i rozluźnienie mięśni. Dzięki temu nocny odpoczynek stanie się przyjemniejszy i niezwykle komfortowy, a obudzimy się wyspani, w pełni zrelaksowani, bez nasilających się dolegliwości bólowych. Ważne także jest, by zwrócić uwagę na kilka czynników, które są kluczowe w doborze tego produktu. Warto spokojnie oraz porządnie zastanowić się nad tym, czego potrzebujemy, oczekujemy, jakie są nasze preferencje oraz co może wpływać na wygodne ułożenie się w łóżku  – to zdecydowanie ułatwi oraz usprawni ten niełatwy wybór. Istnieje kilka charakterystycznych cech, które sprawiają, że niektóre materace możemy już na wstępie odrzucić, ponieważ nie są stworzone dla nas lub nie spełnią naszych wymagań.

Masa ciała

Nasza waga odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym doborze materaca. Istotne jest, by zapamiętać, że nasze ciało musi delikatnie zanurzać się w objęciach materaca. Takie ułożenie sprawia, że mięśnie i kręgosłup są w stanie prawidłowo się zregenerować. W takim wypadku idealnie sprawdzi się materac termoelastyczny, który jest w stanie idealnie dopasować się do sylwetki śpiącej osoby. Warto również wspomnieć, żeby było nam łatwiej, obecnie producenci posługują się uproszczonymi symbolami twardości danego modelu, dzięki czemu łatwiej dopasować materac do siebie i własnej sylwetki.

  • H1, miękki – idealny wybór dla osób drobnych, szczupłych, których waga nie przekracza 60 kg.
  • H2, średni – osoby o wadze około 80 kg powinny zdecydować się na średniej twardości materace, najbardziej uniwersalny, które zapewnią odpowiednią wygodę i komfort.
  • H3, twardy – dla bardziej puszystych osób, w sam raz sprawdzi się nieco twardsze podłoże.
  • H4, bardzo twardy – osoby ważące powyżej 100 kg, warto by zainteresowały się materacami twardymi, które bardzo dobrze podeprą całą sylwetkę.

Kierując się tą skalą, warto pamiętać, że twardość materaca może być przez każdego różnie odbierana. Jest to bardzo subiektywna kwestia. Wpływ ma na to również bez wątpienia wzrost. Jeżeli nasza waga jest odpowiednia do wzrostu, możemy inaczej odczuwać twardość podłoża, niż osoba z nadwagą lub niedowagą, ponieważ nacisk naszego ciała rozkłada się w różny sposób.

Ulubiona pozycja w trakcie snu 

Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób układamy się do snu i bez problemu przesypiamy całą noc. Trzeba zastanowić się, w jakiej pozycji najczęściej śpimy i kiedy jest nam najwygodniej. Wynika to tylko i wyłącznie z naszych osobistych preferencji. Jednak trzeba pamiętać, że kwestia ta jest niesamowicie ważna, ponieważ zależy nam, by zmniejszyć nacisk ciała do podłoża. Istnieje kilka najpopularniejszych pozycji w trakcie snu, które są najczęściej wybierane przez wiele osób. Być może któraś z nich jest również twoją ulubioną, dlatego warto zainteresować się, jaki ma wpływ na postawę.

  • Jaki materac wybrać, by maksymalnie odpocząć? Praktyczne porady.Na plecach – mówi się, że jest to najlepsza pozycja do spania, dlatego, że minimalizuje ryzyko tworzenia się punktów nacisku. Śpiąc na wznak, nie musimy przejmować się twardością materaca, możemy dobrać go do innych preferencji.
  • Na brzuchu – jeżeli jest to nasza ulubiona pozycja w trakcie snu, dobrym rozwiązaniem na pewno nie będą materace miękkie. W tym przypadku istnieje ryzyko zapadania się brzucha, co może wpływać niekorzystnie na kręgosłup i doprowadzić do poważnych schorzeń oraz bólu.
  • Na boku – wybierając takie ułożenie, nie sprawdzą się materace zbyt twarde, ponieważ będą naciskały głównie na biodra oraz barki, przez co obudzimy się zmęczeni i niewyspani.

To, jak i w jakiej pozycji śpimy ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Jeżeli nasz materac nie zapewnia nam odpowiedniej wygody, gdy chcemy spać w ulubionym ułożeniu, warto zastanowić się nad jego wymianą. Odpowiednio dobrany produkt powinien zapewniać idealne podparcie i regulować siłę nacisku, jaką generuje nasze ciało w trakcie całonocnego odpoczynku.

Reakcje alergiczne

Jak powszechnie wiadomo, niektórzy z nas potrzebują szczególnych warunków do snu. Dla takich osób najbardziej istotne jest to, by komfortowo przespać całą noc, bez nieprzyjemnych dolegliwości alergicznych. Dla osób zmagających się z wszelkimi uczuleniami idealnie sprawdzi się materac dla alergików. W jego wnętrzu, jak i zewnętrzu wykorzystano jedynie syntetyczne oraz antybakteryjne komponenty. Minimalizuje to ryzyko powstawania pleśni, roztoczy czy grzybów. Dzięki temu osoba śpiąca na tym wyselekcjonowanym podłożu nie odczuwa dyskomfortu i może spokojnie spać w nocy, bez napadów kaszlu, kataru czy podrażnienia, swędzenia skóry. Tego typu materace posiadają również podwyższony stopień higieniczności, przez co są w pełni bezpieczne, idealnie odprowadzają wilgoć oraz ciepło. W tym wypadku nawet najbardziej wymagający użytkownik, borykający się z różnymi alergiami, nie musi martwić się o swoje zdrowie i to czy się prawidłowo wyśpi.

Odpowiednio dobrany materac może stać się naszym najlepszym przyjacielem i na stałe zmienić jakość życia. Nocny odpoczynek jest niezwykle istotny i warto o niego jak najlepiej zadbać. Śpiąc na wygodnym, komfortowym podłożu, obudzimy się wyspani oraz pełni energii na nowy dzień. Oprócz tego nie będą dolegać nam nieprzyjemne dolegliwości bólowe, które mogłyby hamować nas w realizowaniu celów.

Przeczytaj także: