Lato to ulubiona przez wielu z nas pora roku. Możemy cieszyć się słońcem, ciepłem oraz długim dniem, przez co nie tylko w ciągu dnia jesteśmy w stanie więcej zrobić, ale też gdzieś wyjechać. Jednak upalne noce nie zawsze sprzyjają wysypianiu się. Zatem, jak przygotować sypialnię na lato?

Po pierwsze – wymiana kołdry

Podstawową kwestią jest wymiana kołdry. Zimowe modele są o wiele za grube na upalne noce, przez co pocimy się i nie możemy zasnąć. Najlepiej sprawdzi się tutaj kołdra DUO lub letnia. Charakteryzują się one lekkością, przewiewnością, odpowiednią cyrkulacją powietrza oraz dobrym odprowadzaniem wilgoci. A kiedy to zrobić? Za najlepszy czas uważa się przekroczenie przynajmniej 21 stopni Celsjusza w ciągu dnia.

Na czym polega przygotowanie sypialni na lato?Po drugie – wymiana poszewki na kołdrę i poduszkę.

W zależności od rodzaju materiału wykorzystanego w pościeli możemy liczyć na przyjemne uczucie chłodu czy właściwe odprowadzenie wilgoci. Do najlepszych zalicza się:

  • bawełna,
  • satyna,
  • jedwab.

Po trzecie – szczelne zasłonięcie okien

rolety czy zasłony.

Po czwarte – nawilżanie powietrza

Latem powietrze jest ciepłe, ale także niezwykle suche, co również może w negatywny sposób wpływać na sen. Z uwagi na to, warto zainwestować w dobry nawilżacz powietrza. Można do niego wlać kilka kropelek olejku eterycznego, wypełniając sypialnie przyjemnym i relaksującym zapachem. Równie praktycznym rozwiązaniem są rośliny oczyszczające, a także nawilżające powietrze.

Po piąte – wentylator

Nieodłącznym elementem letniej sypialni jest wysokiej jakości wentylator. Warto go mieć, zwłaszcza w niezwykle upalne noce, gdyż pozwala schłodzić pomieszczenie oraz wprowadza przyjemny, delikatny wiaterek. W ten sposób zapobiega zbyt wysokiej temperaturze w pomieszczeniu.

Szacuje się, że w bardzo ciepłe noce śpimy średnio aż 14 minut krócej! Wszystko z uwagi na fakt, iż podczas upałów zdecydowanie później zasypiamy i o wiele wcześniej wstajemy, a sama jakość snu jest gorsza. Właśnie dlatego warto odpowiednio przygotować sypialnię!

Przeczytaj także: