Dzieciństwo to czas beztroskiej zabawy i poznawania świata, natomiast okres nastoletni – rozwoju społecznego i nauki. Zarówno dzieci, jak i nastolatkowie intensywnie się rozwijają, z uwagi na co potrzebują nie tylko więcej składników odżywczych do prawidłowego rozwoju, ale także komfortowego i zdrowego wypaczony. A jak o niego zadbać?

Jak urządzić sypialnię dziecka i nastolatka? 

W każdym domu powinno znaleźć się osobne pomieszczenie dla dziecka, a później nastolatka. Pozwoli to nie tylko na zapewnienie prywatności, ale także umożliwia zachowanie porządku w całym domu. W zależności od wieku naszej pociechy możemy wyróżnić w tym pokoju:

  • strefę do zabawy, w której maluszek może się bawić,
  • strefę do nauki, w której nastolatek może się spokojnie uczyć,
  • strefę do relaksu, w której można odpocząć po całym dniu lub spędzać czas ze znajomymi,
  • strefę do wypoczynku, w której znajduje się wygodne łóżko.

Jaki materac dla dziecka i nastolatka wybrać?Idealny materac dla dziecka i nastolatka – jak wybrać? 

Chcąc zadbać o komfortowy i zdrowy sen, w pierwszej kolejności powinniśmy postawić na wygodę dla naszego dziecka łóżko. Obejmuje ono kilka elementów, w tym poduszkę, kołdrę czy podłoże do spania. Decydując się na materac do spania dla dziecka i nastolatka, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę osobiste potrzeby i preferencje użytkownika. Obejmuje to:

  • rodzaj wypełnienia,
  • stopień twardości,
  • rozmiar.

Co więcej, modele przeznaczone dla najmłodszych charakteryzują się właściwościami antyalergicznymi oraz zostały stworzone z bezpiecznych materiałów.

Dlaczego sen jest ważny dla dziecka i nastolatka? 

Jako rodzice zdajemy sobie sprawę z tego, że dziecko powinno mieć własną przestrzeń do wypoczynku i prawidłowego rozwijania się. Jednak, dlaczego tak naprawdę warto dbać o zdrowy sen? Jak się okazuje, to właśnie on pozwala nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie dziecka w ciągu dnia, ale także ułatwia przyswajanie nowych informacji, naukę i poznawanie świata. Inną kwestią jest to, iż w czasie snu wydziela się hormon wzrostu, przez co nasza pociecha rośnie. Nie zapominajmy również o korzystnym oddziaływaniu zdrowego snu na liczne układy, w tym układ pokarmowy, immunologiczny, nerwowy, krwionośny czy hormonalny.

W pierwszych latach swojego życia człowiek dość intensywnie się rozwija. Nic zatem dziwnego, że dzieci i nastolatkowe przesypiają sporą część doby. Oznacza to również, że warto zapewnić im jak najlepsze warunki do wypoczywania, m.in. inwestując w materac.

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: