Każdy dom można podzielić na kilka pomieszczeń. Wśród nich wyróżnia się kuchnię, salon czy łazienki, które stanowią strefę współdzieloną z innymi domownikami. Na tle tych pomieszczeń w znaczący sposób odznacza się sypialnia, gdyż jest ona docelowo przeznaczona dla jednej osoby lub pary. To właśnie tam udajemy się, aby odpocząć po ciężkim dniu lub komfortowo wyspać. Jednak współczesne domy odznaczają się coraz większym metrażem, a co za tym idzie – jest więcej miejsca w sypialni do zagospodarowania. W jaki sposób można to zrobić?

Jak zagospodarować przestrzeń w dużej sypialni?

Wielu z nas przy budowie domu czy zakupie mieszkania rezygnuje z dużej sypialni. Najczęstszą przyczyną tych problemów jest niemożność urządzenia tego pomieszczenia tak, jakbyśmy chcieli. W końcu nie zawsze na tak spory metraż można logicznie zagospodarować. A może jednak? Jak się okazuje, w dużych sypialniach najlepiej sprawdzi się podział na strefy, czyli:

 • strefę do nauki i pracy, którą możemy wkomponować w aktualny styl lub oddzielić, np. parawanem. Umożliwia ona pracę oraz naukę w cichych i komfortowych warunkach, przez co jest bardziej efektywna,
 • strefę relaksacyjną, która pozwoli nam skupić się na swoich zainteresowaniach z dala od domowego zgiełku,
 • strefę wypoczynkową, która odpowiada za zapewnienie nam zdrowego i spokojnego snu.

Duża sypialnia a sposób aranżacji

Duża sypialnia - jak ją zaaranżować?Urządzając sypialnię, musimy przede wszystkim pamiętać o stonowanych kolorach, które wyciszają i wspomagają zasypianie. Jednak równie dobrze, sprawdza się tutaj pastelowe odcienie, chociażby błękitu czy zieleni. W zależności od naszych upodobań możemy łączyć i mieszać kolory. Do każdej sypialni zaleca się elementy dekoracyjne, które korzystnie wpływają na jakość i długość naszego wypoczynku. Wyróżnić tutaj można:

 • rośliny produkujące w nocy tlen, a także oczyszczające i nawilżające powietrze, przez co poprawia jakość powietrza w sypialni, tym samym ułatwiając zasypianie,
 • świece zapachowe lub nebulizatory, uwalniają olejki eteryczne, które mają relaksujący i odprężający wpływ na nasz organizm, przez co ułatwiają zasypianie,
 • zasłony i żaluzje, które nie wpuszczają słońca (zwłaszcza latem) do sypialni, przez co nie zakłóca ono zegara biologicznego,
 • delikatne i ciepłe oświetlenie, pozwalające na wyciszenie się i niezakłócający wydzielania melatoniny.

Wygodne łóżko w dużej sypialni – czyli jakie?

W sypialni o dużym metrażu możemy zainwestować w duże łóżka. W tym przypadku, dla singli świetnie sprawdzą się modele 120×200 cm lub 140×200 cm. Natomiast pary mogą bez obaw zainwestować w modele o wymiarach 180×200 cm lub 200×220 cm. W ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić sobie dostatecznie dużo miejsca na zdrowy sen. Jednak, w co wyposażyć łóżko, aby było wygodne?

Jak wybrać materac do spania?

Materac do spania to specjalnie stworzony produkt, które ma za zadanie zapewnić nam komfortowy i zdrowy sen. Odpowiada za to jego unikalna budowa, a także wyjątkowe właściwości. W ten sposób jest w stanie zagwarantować każdemu z nas najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz stabilizację całej sylwetki, a wszystko to z uwagi na dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała. Decydując się na materac, należy pod uwagę wziąć osobiste potrzeby i preferencje, do których zaliczamy m.in.:

 • wiek użytkownika, gdyż na rynku są dostępne materace dziecięce i dla nastolatków,
 • stan zdrowia, gdyż na rynku znajdziemy modele przeznaczone dla alergików oraz osób zmagających się ze schorzeniami kręgosłupa,
 • stopień twardości, gdyż na rynku materace można podzielić na miękkie, średnio twarde, twarde i bardzo twarde,
 • rodzaj wypełnienia, gdyż wyróżnia się trzy podstawowe grupy, czyli materace piankowe, sprężynowe oraz hybrydowe,
 • rozmiar, gdyż standardowe modele mają długość 200 cm, jednak ich szerokość może wahać się od 80 cm aż do nawet 220 cm.

Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/137-materace-160×200

Poduszki i kołdry – jak wpływają na komfort snu?

Chcąc zapewnić sobie jak najlepsze warunki do wypoczywania, warto również postawić na wysokiej jakości poduszki do spania. Są to produkty, które dostępne są na rynku w różnych wersjach – w zależności od rodzaju wypełnienia oraz pozycji, w jakiej preferujemy spać. Z uwagi na to, przy ich wyborze warto uwzględnić przede wszystkim:

 • wysokość,
 • rodzaj wypełnienia,
 • pozycję do spania.

Jednak, po co tak naprawdę nam poduszka? Jak się okazuje, to właśnie ona zapewnia najlepsze wsparcie dla górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa szyjnego. Poza tym nie możemy zapomnieć o kołdrze! To właśnie po nią sięgamy, aby móc się przykryć. Jej główną rolą jest zapewnienie nam przyjemnego wrażenia otulenia oraz właściwego komfortu termicznego. Decydując się na najlepiej dopasowany do nas model, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę rozmiar, rodzaj wypełnienia oraz gramaturę.

Jakie inne akcesoria sypialniane powinny znaleźć się w łóżku?

Materac, poduszka czy kołdra to oczywiście podstawowe elementy wyposażenia każdego łóżka, bez którego nie jesteśmy w stanie się komfortowo wyspać. Musimy jednak pamiętać, że składa się ono z kilku integralnych części, które podobnie jak wszystkie układy w naszym organizmie współgrają ze sobą, mogą zapewnić nam zdrowy i spokojny sen. Oznacza to, że przy komponowaniu łóżka warto uwzględnić dodatkowo:

 • stelaż, który zapewnia wsparcie materaca do spania oraz poprawę wentylacji, a także zwiększa jego trwałość,
 • pościel, którą zakłada się na poduszki i kołdry w celu zapewnienia im ochrony oraz zwiększenia komfortu wypoczynku użytkownika, gdyż mają one kontakt przez całą noc z naszą skórą,
 • prześcieradła, które stanowią pierwszą warstwę ochronną dla materaca przed zanieczyszczeniami,
 • ochraniacze na materac, które chronią podłoże do spania przed zabrudzeniami i zawilgocenie.

Coraz więcej osób jest świadomych tego, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa spokojny i zdrowy sen. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Co więcej, wspomaga on wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, przez co wspomaga m.in. metabolizm czy odporność. Aby móc już dziś zacząć się zdrowo wysypiać, warto nie tylko zainwestować w dobre łóżko, ale odpowiednio zaaranżować sypialnię – i to niezależnie od jej rozmiaru!

Przeczytaj także: