Wzrok to jeden z naszych najważniejszych zmysłów. To dzięki niemu jesteśmy w stanie zobaczyć, jak wygląda nasza rzeczywistość, możemy pracować i wykonywać różne zadania. Powinniśmy zadbać o nasze oczy, aby dobrze działy – jak jednak to zrobić? Poznaj sprawdzone sposoby na poprawę higieny oczu! 

Przyczyny problemów ze wzrokiem 

Już od najmłodszych lat zwraca się nam uwagę, na to byśmy oszczędzali wzrok. To bardzo istotna kwestia – bez dobrego wzroku niezwykle ciężko jest nam funkcjonować. Mimo tego wciąż wiele osób bagatelizuje ten problem i naraża się na działanie szkodliwych czynników. Co może stanowić przyczynę problemów ze wzrokiem?

  • Spędzanie zbyt dużo czasu przed ekranem – to jedna z najpopularniejszych przyczyn kłopotów z oczami. Siedząc wiele godzin przed komputerem, narażamy nasze oczy na szwank. Niebieskie światło może wywołać przesuszenie oka, a do tego jego pieczenie. Długofalowo może przyczynić się do rozwinięcia się wady wzroku. Co ciekawe, pracując przed komputerem, znacznie mniej mrugamy – to również wpływa na nasze oczy i odczuwany przez nich dyskomfort.
  • Korzystanie ze sztucznego światła – zbyt długie narażenie na sztuczne światło niesamowicie męczy nasze oczy. Jeśli robimy coś w takim świetle lub w półmroku, zmuszamy nasze oczy do wytężonej pracy, co dodatkowo je obciąża.
  • Brak odpowiedniej ilości snu – niedosypianie wpływa na cały nasz organizm, w tym nasze oczy. Brak snu powoduje, że nasze oczy stają się zmęczone, a nam trudniej się skoncentrować i skupić na odpowiednim widzeniu.

Objawy problemów z oczami 

Problemy z oczami możemy szybko zauważyć. Objawy mogą pojawić się na skutek wspomnianych przyczyn, lecz nie powinniśmy ich ignorować – szybsza reakcja pozwoli nam skuteczniej pozbyć się dolegliwości. Po czym poznać, że nasze oczy mogą być zmęczone?

  • ból oczu,
  • pogorszenie widzenia,
  • pieczenie
  • swędzenie
  • uczucie suchości
  • doświadczanie mroczków lub rozbłysków
  • kłopoty z czytaniem, skupieniem się na tekście

Dbaj o suplementację witamin

Jeśli nasze zdrowie szwankuje, powinniśmy zadbać o nasz organizm od środka. W tym pomogą różne witaminy, które poprawią pracę naszego organizmu i zadbają o nasze dobre samopoczucie.

Witaminy takie jak witamina C, E, A oraz substancje odżywcze typu luteina, kwasy omega 3 czy karotenoidy dopilnują, by nasze oczy odpowiednio funkcjonowały. Możemy odnaleźć je w takich produktach jak szpinak, jarmuż, brokuły, marchewka, cukinia, rośliny strączkowe oraz ryby.

Noś okulary lub soczewki

Kiedy stwierdzono u nas wadę wzroku lub lekarz zalecił noszenie okularów do czytania, nie bagatelizujmy tych spostrzeżeń. Jeśli zależy nam, by nasz wzrok się nie pogorszył, a oczy nie ucierpiały jeszcze bardziej, stosujmy się do podanych zaleceń. Odpowiednie wczesne wykrycie wady i noszenie okularów może znacząco ją zredukować lub sprawić, by nie rozwijała się dalej.

Gdy należymy do zwolenników soczewek, zwróćmy uwagę na to, by nosić je w prawidłowy sposób. Zauważywszy, że data ważności naszych soczewek minęła, wymieńmy je na nowy model. Dzięki temu unikniemy wysuszenia i podrażnienia oczu.

Jak dbać o nasze oczy?Daj oczom odpocząć

Nawet jeśli nasza praca wymaga od nas spędzania długich godzin przy komputerze, postarajmy się znaleźć sposób, który przynajmniej częściowo ochroni nasze oczy. Możemy starać się robić przerwy – nawet krótkie 5 minut może wiele zdziałać.

W domu również powinniśmy ograniczać działania szkodliwych czynników dla naszych oczu. Wróciwszy z pracy czy szkoły, nie siadajmy od razu do komputera, tylko spędźmy czas w inny sposób. Dajmy naszym oczom odpocząć po całym dniu – możemy spróbować się zrelaksować lub wyjść na spacer w celu zaczerpnięcia świeżego powietrza. Równowaga jest kluczowa i w tym przypadku, dlatego zadbajmy o to, by nasze oczy były bezpieczne.

Wysypiaj się 

Niedobór snu to jedna z głównych przyczyn problemów ze wzrokiem. Zbyt krótki wypoczynek powoduje, że nasze oczy są zmęczone i bardziej narażone na różne dolegliwości. Aby temu zapobiec, postarajmy się zachować odpowiednią higienę snu – śpijmy od 7 do 9 godzin dziennie. Zyskają na tym zarówno my, jak i nasze oczy.

Warto ponadto zatroszczyć się o nasz komfort – dzięki temu przesypianie odpowiedniej ilości godzin stanie się o wiele łatwiejsze. Chcąc zwiększyć naszą wygodę, możemy wykorzystać różne produkty, takie jak poduszka antyalergiczna czy pościel satynowa, które zapewnią nam niezwykły komfort.

Nie możemy zaprzeczyć, że oczy to bardzo istotna część naszego ciała. Powinniśmy szczególnie o nie dbać, by działały dobrze jak najdłużej. Problemy ze wzrokiem nie są niczym przyjemnym – mogą znacząco wpłynąć na odczuwany przez nas dyskomfort. Zapobiegnijmy im, troszcząc się o odpowiednią higienę oczu.