Akcje krwiodawstwa organizowane są regularnie przez cały rok. To wspaniała inicjatywa, która pozwala na niesienie pomocy innym. Zanim jednak zdecydujemy się na oddanie krwi, warto dowiedzieć się, jak się odpowiednio do tego przygotować, a także, czy istnieją jakieś przeciwwskazania. Sprawdź!

Jak przebiega oddawanie krwi?

Nawet jeśli nigdy osobiście nie oddawaliśmy krwi, możemy podejrzewać, jak mniej więcej wygląda ten proces. Ma on bardzo prosty przebieg. Przed samym oddaniem krwi konieczne jest jednak wykonanie kilku kroków. Osoba przeprowadzająca badanie musi sprawdzić, jaki jest nasz status dawcy – czy czasem nie jesteśmy zdyskwalifikowani, co też może się zdarzyć. Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, dostajemy kwestionariusz z podstawowymi danymi do wypełnienia. Następnie przeprowadzane jest badanie hemoglobiny i wywiad medyczny, które ostatecznie potwierdzają gotowość do oddawania krwi. Wówczas my możemy usiąść na fotelu, a pielęgniarki czy pracownicy punktu przygotowują niezbędne sprzęty. Konieczne jest dokładne zdezynfekowanie miejsca, w którym będzie znajdować się igła. Po tej czynności możliwe jest wkłucie. Kieruje się je ku żyle ze zgięcia łokciowego. Właśnie tak zapełniona zostaje dana liczba probówek. Cała akcja trwa maksymalnie kilkanaście minut.

Jak przygotować się do oddania krwi?Dlaczego warto oddawać krew?

Widzimy, że krwiodawstwo to nic skomplikowanego. Jeśli łatwość, z jaką możemy oddać krew, nas nie przekonuje, warto poznać inne zalety tej czynności. Po pierwsze, dzięki temu możemy przyczynić się do uratowania zdrowia bądź nawet życia drugiego człowieka. To niezwykła możliwość, która jest zupełnie bezpieczna. W momencie, w którym mamy w sobie pragnienie niesienia pomocy innym, ale nie mamy jak inaczej go wykorzystać, oddawanie krwi będzie ku temu idealnym sposobem. Co więcej, decydując się na krwiodawstwo, przy okazji wykonywane są nam podstawowe badania laboratoryjne. Możemy więc skontrolować pracę naszego organizmu. Niektóre badania podają, że systematyczne oddawanie krwi może wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie, jako że skutecznie niweluje nadmiar żelaza. Oprócz tego dawcy krwi wyróżniają się niższym ciśnieniem tętniczym krwi czy też niższym poziomem cholesterolu. Pamiętajmy, że w dniu oddawania krwi możemy ubiegać się o wolne w pracy czy w szkole. Co ciekawe, istnieje również możliwość starania się o zwrot kosztów przyjazdu do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub jego oddziałów terenowych. Po wykonaniu zadania otrzymujemy darmowy posiłek regeneracyjny, najczęściej jest to czekolada. Honorowi dawcy krwi, którzy robią to regularnie, mogą cieszyć się wieloma innymi przywilejami. Mogą na przykład skorzystać z ulgi podatkowej z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa. Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi oprócz tego zyskują zniżki na transport miejski, niektóre leki oraz pobyt w hotelach czy różnych innych obiektach.

Jak przygotować się do oddania krwi?

Oddawanie krwi jest niezwykle proste i znacznie bardziej dostępne, niż mogłoby nam się wydawać. W większości większych miast funkcjonuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, do którego można się zawsze zgłosić. Poza tym działa też wiele oddziałów terenowych rozsianych po wszystkich województwach. Nie ma zatem co zwlekać – zdecydujmy się oddać krew. Przed tym jednak będziemy musieli się do tego odpowiednio przygotować. Bardzo ważne jest zadbanie o nawodnienie – w dzień akcji krwiodawstwa powinniśmy wypić co najmniej 2 litry wody. Miejmy na uwadze, że nie możemy spożywać wtedy alkoholu. Należy unikać ponadto ciężkich, tłustych potraw, jak na przykład fast-foody, tłuste wędliny, mięso czy jajka. Mogą bowiem nasilić wymioty lub ból brzucha po oddaniu krwi. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie postawienie na lekkie, łatwo strawne produkty, takie jak chudy biały ser, pieczywo, owoce bądź dżemy i powidła.

Niezwykle istotne jest to, aby w tym czasie ograniczyć nadmierną aktywność fizyczną. Zamiast stawiać na intensywny ruch, zatroszczmy się wówczas o dobry wypoczynek. Przed oddaniem krwi jakościowy sen jest kluczowy. Jak go sobie zapewnić? Upewnijmy się, że podłoże snu, na którym śpimy, jest dopasowane do naszego ciała. Prawidłowe podparcie kręgosłupa zagwarantuje model taki jak Hilding Rock and Roll, którego piankowe wypełnienie komfortowo otuli nasze ciało. W więcej artykułów sypialnianych, które zwiększą naszą wygodę, możemy zaopatrzyć się ze strony www.hilding.pl. Dzięki nim będziemy mieć stuprocentową pewność, że komfortowo wypoczniemy. Większy relaks będzie wskazany również zaraz po oddaniu krwi. Zalecane jest wtedy spożycie posiłku regeneracyjnego, który dostarczy nam energii. W późniejszym czasie warto ugotować sobie potrawy bogate w węglowodany, które pomogą naszemu organizmu szybciej się zregenerować. Poza tym nie powinniśmy się wtedy przemęczać – dajmy naszemu ciału czas na to, aby mogło dojść do siebie. Starajmy się ponadto niepotrzebnie nie przemęczać ręki, z której pobierana była krew.

Kto nie może oddawać krwi?

Oddawanie krwi to wspaniała rzecz, nie każdy jednak może z niej skorzystać. Uznaje się, że do krwiodawstwa sprawdzą się przede wszystkim osoby zdrowe, między 18 a 65 rokiem życia, które, co istotne, ważą ponad 50 kilogramów. Przeciwwskazaniami są za to różne choroby, takie jak choroby autoimmunologiczne, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nowotwór, przebyta żółtaczka, zawał lub udar, wirusowe zapalenie wątroby, schorzenia układu krążenia, oddechowego, pokarmowego czy moczowo-płciowego. Niepokój wzbudzają ponadto patologiczne krwawienia oraz częste omdlenia i drgawki. Oprócz tego są czynniki, które tylko czasowo powstrzymują przed oddaniem krwi. Mowa tu o ciąży, okresie laktacji czy miesiączce. Również po tym, jak wykonamy sobie zabieg stomatologiczny, akupunktury, kosmetyczny czy też tatuaż, powinniśmy odczekać określoną ilość czasu, czyli około 6 miesięcy. Niewskazane jest to też dla tych, którzy przechodzą przez proces odczulania lub choroby zakaźne. Bardzo ważne jest zapoznanie się z tymi przeciwwskazaniami, tak aby cały proces pobierania krwi mógł przejść bezpiecznie. Jeśli jesteśmy czegoś niepewni, warto poinformować o tym osobę, która przeprowadza z nami wywiad. Ona na pewno rozwieje nasze wątpliwości.

Oddawanie krwi to bardzo prosty proces, którego nie powinniśmy się obawiać. Dzięki niemu możemy łatwo pomóc innym. Warto jednak przed swoją pierwszą akcją krwiodawstwa dowiedzieć się, co należy zrobić, a czego lepiej unikać. W ten sposób zyskamy pewność, że oddawanie krwi przebiegnie dla nas komfortowo i bezpiecznie.