Czysty, uporządkowany dom to miejsce, w którym możemy się w pełni zrelaksować. Dotyczy się to wszystkich pomieszczeń – jeśli panuje w nich porządek, znacznie przyjemniej się tam nam przebywa. Tak samo wygląda to w przypadku łazienki. Tam zachowanie czystości może być jednak bardziej wymagające. Jak skutecznie utrzymać czystą łazienkę? Sprawdź nasze sposoby!

Dlaczego porządek w łazience jest ważny?

Może nam się wydawać, że łazienka, w porównaniu do innych pomieszczeń, nie odgrywa istotnej roli. Jest to jednak błędne podejście! Łazienka to nie tylko miejsce, w którym załatwiamy swoje potrzeby czy się kąpiemy. To też przestrzeń, w której każdego ranka szykujemy się do pracy czy do szkoły, a po powrocie relaksujemy się w kąpieli czy pod prysznicem. Jeśli w naszej łazience panuje bałagan, gdy zwrócimy na to uwagę rankiem, istnieje szansa, że nasz humor się pogorszy. Wieczorem za to nie będziemy w stanie się w pełni odprężyć, ponieważ nieporządek będzie wzbudzał w nas dyskomfort. Warto też mieć na uwadze, że z łazienki, w przeciwieństwie do na przykład sypialni czy garderoby, korzystają też nasi goście. Dobrze zatem upewnić się, że jej stan jest odpowiedni.

Czysta wanna i kabina prysznicowa

Nie ma wątpliwości, że kiedy elementy, z których korzystamy, są czyste i uporządkowane, zdecydowanie przyjemniej nam się je używa. To samo tyczy się kabiny prysznicowej oraz wanny. Co robić, aby były one lśniące? Świetnie sprawdzą się domowe sposoby. W przypadku kabiny prysznicowej postawmy na połączenie octu oraz ciepłej wody. To zestawienie wspaniale poradzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami. Możemy przelać zawartość do pustego spryskiwacza, co ułatwi nam rozprowadzanie specyfiku. Pozostawmy całość na kilkanaście minut, a następnie spłuczmy ciepłą wodą. Wtedy zobaczymy, że powierzchnia naszej kabiny prysznicowej stanie się błyszcząca. To rozwiązanie przyda się również wtedy, gdy będziemy chcieli pozbyć się osadu z kamienia z kranu wanny. Dzięki niemu metal będzie znowu przejrzysty i estetyczny.

Jak utrzymać czystą łazienkę?Porządek w szafce z kosmetykami

Nie można ukryć, że znaczna część osób posiada zdecydowanie więcej kosmetyków, niż potrzebuje. Mimo że nadal mamy niewykorzystane produkty, wciąż kupujemy nowe. One najczęściej lądują w naszej łazience, obok tych, które zdobyliśmy wcześniej. Jeśli na bieżąco tego nie kontrolujemy, może okazać się, że w szafkach z kosmetykami panuje chaos, a my sami nie wiemy, co używamy, a co nie. Nieuporządkowane, przypadkowo rozstawione rzeczy mogą sprawić, że trudniej będzie nam cokolwiek znaleźć. Możemy temu zaradzić, robiąc porządek w naszych artykułach. Wyrzućmy to, czego nie potrzebujemy, a do szafek wstawmy osobne pojemniki, w których będziemy mogli posegregować kosmetyki. To zdecydowanie ułatwi nam ich użytkowanie, a do tego będzie się o wiele lepiej prezentować.

Świeży zapach w łazience

Ładny zapach to wielki atut. Jeśli w danym pomieszczeniu unosi się miły, łagodny aromat, o wiele przyjemniej jest nam tam przebywać. Warto zadbać o to też w łazience. Jest wiele możliwości, dzięki którym możemy zaprosić tam piękne zapachy. Wspaniale sprawdzą się dyfuzory. Na rynku dostępne są ich różne rodzaje. Niektóre uruchamiają się dzięki czujnikowi ruchu, inne za to możemy podłączyć do kontaktu, dzięki czemu cały czas zapewniają świeży aromat. Równie dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie olejków zapachowych, które możemy użyć na różne sposoby – za pomocą kadzidełka lub podczas gorącej kąpieli, gdzie dodajemy kilka kropli bezpośrednio do wody.

Niezbędne produkty

Do czyszczenia łazienki będziemy potrzebować sprawdzonych, skutecznych środków. Nierzadko zabrudzenia są tam znacznie intensywniejsze niż w przypadku innych pomieszczeń. Wspomnieliśmy już, że do ich pozbycia sprawdzą się domowe sposoby, jak i profesjonalne produkty. Jeśli chodzi o czystość toalety, tutaj koniecznie postawmy na wysokiej jakości artykuły, dzięki którym będziemy pewni, że pozbyliśmy się zanieczyszczeń. Do wyczyszczenia muszli nadadzą się specjalne żele, które likwidują bakterie. Możemy wylać je na powierzchnię muszli i zostawić na co najmniej 20 min, aby produkt mógł w pełni zadziałać. W niektórych przypadkach zalecane jest nawet pozostawienie specyfiku na całą noc. Upewnijmy się, że po jego spłukaniu dokładnie wyszorowaliśmy muszlę. W miejscach, w których dochodzi do zatoru na przykład z powodu nagromadzonych włosów, tak jak w umywalce czy w odpływie z prysznica, wybierzmy wtedy środki udrażniające, które zniwelują wszelkie przeszkody i umożliwiają normalny przebieg wody.

Gdzie jeszcze należy szczególnie zadbać o porządek?

Na pewno widzimy już, że łazienka to miejsce, w którym zdecydowanie warto pilnować porządku. Innym pomieszczeniem w naszym domu, który zasługuje na równie dużą uwagę, jest sypialnia. Nie powinno nas to zdziwić – w końcu to tam spędzamy znaczną część czasu, otrzymując niezbędną ilość snu. Nie zawsze jednak przesypiamy tyle, ile powinniśmy. Wpływ na to mogą mieć różne czynniki. Brak porządku i niska higiena snu może być jednym z nich. Chaos sprawia, że nasz umysł nie będzie się umiał wyciszyć, za to nieprana pościel czy zabałaganione łóżko może sprawić, że będziemy odczuwać dyskomfort. Szczególnie niekorzystne jest to w przypadku alergików, u których zbyt duże nagromadzenie kurzu, wilgoci i innych zanieczyszczeń może przyczynić się do pojawienia się reakcji alergicznych. Aby temu zapobiec, pamiętajmy o regularnym czyszczeniu i odkurzaniu tego pomieszczenia. Możemy ponadto zainwestować w artykuły sypialniane, które zapobiegną gromadzeniu się wilgoci i bakterii. Takie właściwości posiadają między innymi solidne materace. Zastanówmy się nad tym, jaki rozmiar będzie dla nas odpowiedni. Jeśli szukamy modelu dla łóżka pojedynczego, wypróbujmy stronę https://sleepinghouse.pl/164-materace-100×190-cm, a następnie sprawdźmy, które produkty posiadają wspomniane wcześniej udogodnienia.

Łazienka to miejsce, w którym nie tylko się szykujemy, ale też relaksujemy. Jeśli chcemy w pełni wypocząć podczas jednej z gorącej kąpieli, zatroszczmy się nie tylko o dodanie olejków eterycznych czy użycie ulubionych kosmetyków – dopilnujmy też tego, aby w łazience panował porządek. To bardzo istotny element, który może bezpośrednio wpłynąć na to, jak czujemy się w danym pomieszczeniu.

Przeczytaj także: 

  1. Poduszka piankowa czy tradycyjna – jaką wybrać do swojej sypialni?
  2. Czy poduszka do spania musi być droga?
  3. Jakie poduszki do spania są dostępne na rynku?