Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to zarówno czas radości, jak i wielu wątpliwości – zarówno dla opiekunów, jak i czworonoga. często okazuje się, że wychowanie pupila jest zdecydowanie trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Jak przygotować się do przygarnięcia psa? Jakie kroki warto podjąć, aby uniknąć błędów w wychowaniu nowego członka rodziny?

Zanim zdecydujesz się na psa

Przygarnięcie psa to coś, co należy dobrze przemyśleć. Opieka nad zwierzakiem wymaga poświęcenia dużych nakładów czasowych i finansowych. Dlatego warto dokonać realnego bilansu zysków i strat, a dopiero później rozpocząć poszukiwania pupila. Duże znaczenie ma wybór odpowiedniej rasy. Psy różnią się między sobą pod wieloma względami. Kluczowe znaczenie ma tu dopasowanie pod względem potrzeb związanych z aktywnością fizyczną. Rodziny, które spędzają czas na świeżym powietrzu, uprawiając różne sporty, powinny wybrać psa pełnego energii, który będzie chętnie spędzał czas spacerując, biegając, czy uprawiając trekking. Z kolei domatorzy, których ulubioną rozrywką są planszówki i oglądanie seriali, nie powinni wybierać psów o dużych wymaganiach. Zdecydowanie lepsze będą dla nich małe rasy, które uwielbiają wypoczywać u boku swoich opiekunów.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto otwarcie rozmawiać z hodowcami. To oni najlepiej znają specyfikę danej rasy i są w stanie udzielić rzetelnej porady. Również decydując się na przygarnięcie psa ze schroniska czy domu tymczasowego, warto przeprowadzić długą rozmowę z opiekunem zwierzęcia. Charakter psa ma bowiem ogromne znaczenie! Ktoś, kto chce, aby pupil spał z nim w wygodnym łóżku – w którym znajdują się akcesoria sypialniane od marki http://www.hilding.pl/ – nie powinien wybierać niezależnej akity. Z kolei buldog francuski nie będzie najlepszym wyborem dla kogoś, kto lubi spędzać czas aktywnie.

Błędy w wychowaniu psa - jak ich uniknąć?Socjalizacja kluczem do sukcesu!

Aby szczeniak dobrze radził sobie w dorosłym życiu, już od pierwszych miesięcy życia powinien przyzwyczajać się do najróżniejszych bodźców, a także spędzać czas w towarzystwie innych psów. Zaniedbanie tego etapu rozwojowego może wiązać się z wieloma przykrymi skutkami – np. z przejawianiem agresji w stosunku do psów, nadmierną reaktywnością, czy wykształceniem się u psa tendencji lękowych.

Obecnie, popularnym rozwiązaniem jest uczęszczanie z młodymi psami na grupowe zajęcia określane często mianem psiego przedszkola. Niezwykle ważne jest jednak to, aby były one prowadzone przez wykwalifikowaną osobę – najlepiej behawiorystę. Podczas zajęć szczeniaki mają czas na wspólną zabawę, uczą się tego, że widok innego psa nie powinien wywoływać nadmiernej ekscytacji, a dodatkowo – uczą się komend wzmacniając więź z opiekunem.

Nauka czystości – jak zrobić to dobrze?

Nauka toalety to jedna z najbardziej problematycznych kwestii związanych z wychowaniem szczeniaka. Jakie są najważniejsze zasady, o których nie można zapomnieć, aby proces nauki zakończył się jak najszybszym sukcesem?
Podkładom mówimy nie! – Od pewnego czasu wiele osób kupuje podkłady higieniczne jeszcze przed odebraniem szczeniaka od hodowcy. Jednak rozwiązanie to nie jest polecane! Uczy bowiem psa tego, że załatwianie potrzeb w domu jest dobre. Zwierzak może w przyszłości mieć problem z zachowaniem higieny jeśli w mieszkaniu znajdą się m.in. dywany.
Kiedy szczeniak musi wyjść? – Pies po odbiorze z hodowli ma zazwyczaj 8 tygodni. Wówczas należy go wyprowadzać po każdym posiłku i po zabawie. To właśnie wtedy zwierzak odczuwa największą potrzebę pójścia do toalety. Wraz z wiekiem, przerwy między spacerami należy stopniowo zwiększać.
Właściciel w pracy – co wtedy? – Przed wyjściem z domu należy zabrać psa na jak najdłuższy spacer. Podczas nieobecności opiekuna, warto ograniczyć szczeniakowi przestrzeń – np. poprzez oddzielenie pewnej części domu specjalną bramką. Aby ewentualne wpadki nie były dotkliwe dla wyposażenia domu, warto z części, w której przebywa pies usunąć dywany i uniemożliwić zwierzakowi wchodzenie do łóżka. Siusiu na wygodnym materacu Hidling Foxtrot rozzłości nawet właściciela będącego prawdziwą oazą spokoju!
A co gdy zdarzy się wpadka? – Przede wszystkim, psa nie można karać! Aby nie wywoływać w szczeniaku lęku, a jednocześnie nie wzmacnia negatywnego zachowania (czyli załatwiania potrzeb fizjologicznych w domu), należy chwilę odczekać, a następnie posprzątać tak, aby pies tego nie widział. Jeśli szczeniak wywnioskuje, że każde siusiu w domu wiąże się z natychmiastową reakcją opiekuna, może w przyszłości załatwiać swoje potrzeby w domu w celu zwrócenia na siebie uwagi.

Zaspokajanie psich potrzeb

Bardzo ważne jest to, aby potrzeby psa były cały czas zaspokojone. Oczywiście podstawa to regularne karmienie, dostęp do czystej wody i systematyczne spacery. Jednak to nie wszystko! Każdy pies potrzebuje aktywności fizycznej. Dla szczeniaka ważna jest zarówno zabawa, jak i eksplorowanie okolicy podczas spacerów w towarzystwie opiekuna. Intensywność ruchu należy dopasować do wieku i kondycji zwierzęcia. Jednak to nie wszystko! Psy potrzebują też wysiłku intelektualnego. Już od pierwszych dni w nowym domu warto rozpocząć wprowadzanie komend i naukę jak największej ilości rzeczy. Szczeniaki chłoną wiedzę jak gąbka!

Gdy potrzeby psa pozostają niezaspokojone, bardzo szybko pojawiają się niechciane zachowania. Brak naturalnych gryzaków zwierzęta rekompensują sobie np. poprzez zjadanie butów. Zbyt krótkie spacery wiążą się z nieustannym nadmiarem energii w domu, a brak możliwości rozładowania stresu i napięcia podczas zabawy sprawia, że szczeniaki mają problemy z zasypianiem i nie potrafią wypoczywać.

Wychowanie szczeniaka to niemałe wyzwanie! Warto przed przygarnięciem zwierzaka wyposażyć się w potrzebną wiedzę, a także kupić wszelkie akcesoria, które ułatwią opiekę nad pupilem.