W dzisiejszych czasach, gdy medycyna dokonuje niesamowitych postępów i odkryć, bardzo często sięgamy po najnowsze rozwiązania, aby osiągnąć nasze życiowe cele. Jednakże, wraz z tymi nowoczesnymi osiągnięciami, wciąż warto czasem spojrzeć wstecz, ku mądrościom przekazywanym z pokolenia na pokolenie przez nasze babcie. Dlatego też warto przyjrzeć się niektórym tradycyjnym sposobom, które przez wieki pomagały kobietom w ich staraniach o potomstwo. Jakie mogą być przyczyny trudności w zajściu w ciążę? Jakie są stare i nowoczesne sposoby, które sprawiają, że kobiecie dużo łatwiej jest począć? Jeśli jesteś ciekawa tego tematu, to koniecznie czytaj dalej!

Jakie mogą być przyczyny trudności w zajściu w ciążę?

Temat płodności i niepłodności jest jednym z tych, które wciąż budzą wiele emocji i zainteresowania. Dla wielu osób zdolność do poczęcia dziecka może być kluczowym elementem ich życiowego szczęścia, jednak trudno może być im osiągnąć ten cel. Jakie mogą być przyczyny trudności w zajściu w ciążę?

 • Niewłaściwe funkcjonowanie jajników – problemy z owulacją mogą mocno utrudnić lub nawet uniemożliwić zajście w ciążę. Nieregularne cykle menstruacyjne, zespół policystycznych jajników (PCOS) czy problemy hormonalne to tylko niektóre z możliwych zaburzeń związanych z niewłaściwym funkcjonowaniem jajników.
 • Problemy z przepływem jajowodów – uszkodzenia lub blokady jajowodów mogą utrudnić transport jaja do macicy, co prowadzi do trudności w zajściu w ciążę.
 • Problemy ze zdrowiem macicy – wady anatomiczne, np. niekorzystny kształt macicy lub inne schorzenia takie jak mięśniaki czy zrosty również mogą znacznie utrudniać implantację zarodka.
 • Niski poziom nasienia – u mężczyzn, niska liczba plemników, ich słaba ruchliwość, wady poszczególnych plemników lub inne problemy z jakością nasienia mogą być przyczyną trudności w zajściu w ciążę.
 • Zaburzenia hormonalne – nieprawidłowe poziomy hormonów u obu płci mogą zakłócać procesy rozrodcze i wpływać na płodność.
 • Wiek – z wiekiem płodność u kobiet maleje, a ryzyko wystąpienia niepłodności wzrasta, zwłaszcza po 35. roku życia.
 • Stres – wysoki poziom stresu może zaburzać regularność cyklu miesiączkowego i wpływać na zdolność do zajścia w ciążę.
 • Styl życia – złe nawyki żywieniowe, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów czy nadmierna aktywność fizyczna mogą negatywnie wpływać na płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
 • Czynniki środowiskowe – narażanie się na toksyny środowiskowe, takie jak różne chemikalia, np. w miejscu pracy lub zanieczyszczenia środowiska także mogą wpłynąć na płodność.

Nie możesz zajść w ciążę? Spróbuj sposobów naszych babć!Warto pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, a przyczyny trudności w zajściu w ciążę mogą się różnić między poszczególnymi parami. Osoby z trudnościami w zajściu w ciążę powinny skonsultować się z lekarzem, który może zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie leczenie.

Dowiedz się, co może pomóc w zajściu w ciążę – sposoby naszych babć!

Tradycyjne metody stosowane przez nasze babcie, choć rzadko oparte na naukowych badaniach, bazują przede wszystkim na naturalnych zasadach i doświadczeniu przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na zajście w ciążę, które stosowały nasze babcie!

 • Ziołowe napary – niektóre zioła, takie jak rumianek, wiesiołek, niepokalanek mnisi czy pluskwica groniasta, były kiedyś uważane za lekarstwa na niepłodność. Napary z tych roślin mogą działać łagodząco na organizm i regulować cykl miesiączkowy.
 • Masaż brzucha – delikatny masaż brzucha mógł pomagać w relaksacji mięśni i poprawie krążenia krwi w okolicach macicy i jajników, co mogło wspierać płodność.
 • Unikanie stresu – babcie zawsze podkreślały znaczenie relaksu i odpoczynku dla zdrowia. Redukcja stresu poprzez praktyki relaksacyjne, takie jak drzemki czy spacery wśród natury, mogły korzystnie wpływać na hormonalną równowagę i tym samym płodność.
 • Odpowiednia dieta – staropolska kuchnia często bazowała na świeżych i naturalnych składnikach, które były bogate w niezbędne witaminy oraz minerały. Dieta bogata w warzywa, owoce i zdrowe produkty z całą pewnością wspomagała kobietę w staraniach się o potomstwo.
 • Seks – oczywiście najważniejsze w staraniu się o dziecko jest sam seks, bez którego powicie potomstwa nie jest możliwe. Nasze babcie preferowały kochanie się ze swoimi mężami często i intensywnie, co ich zdaniem zwiększało szanse na zajście w upragnioną ciążę.

Należy jednak pamiętać, że choć te metody mogły być pomocne kiedyś, dziś niektóre z nich nie mają racji bytu. Osoby starające się o dziecko, szczególnie jeśli starania te trwają dłużej, niż oczekiwano, powinny skonsultować się z lekarzem!

Współczesne sposoby wspomagające zajście w ciążę

W dzisiejszych czasach wspomaganie zajścia w ciążę jest zupełnie inne niż kiedyś. Obecnie opierają się one na najnowszych osiągnięciach naukowych i technologicznych, o których kiedyś nie było mowy. Wyróżnić należy tutaj leczenie farmakologiczne, które wskazane jest w niektórych stanach, takich jak zaburzenia hormonalne. Inną metodą jest in vitro czy inseminacja domaciczna, które są już zabiegami stosowanymi, kiedy para naprawdę długo stara się o potomstwo. Można także wykonać badania genetyczne zarodka oraz wspierać taką parę psychicznie, ponieważ jest to bardzo istotne w ich trudnej drodze. Na szczęście współcześnie zajście w ciąże jest coraz łatwiejsze i ogólnodostępne, co napawa wiele par optymizmem i nadzieją, że także w niedalekiej przyszłości zostaną rodzicami.

Tematy dotyczące ciąży i sprowadzania na świat dzieci od lat budzi wiele kontrowersji. Jednak my mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z tym artykułem już wiesz, jakie mogą być najczęstsze przyczyny trudności zajścia w ciążę oraz jak sobie poradzić z tym problemem. Jeśli jesteś w tej sytuacji, to koniecznie zadbaj o swój komfort i wygodę podczas spania, ponieważ Twój odpoczynek również może mieć wpływ na zajście w ciążę. Doskonały sen zapewni Ci idealny materac dostosowany do Twoich potrzeb i preferencji. Kupisz go zarówno przez Internet, jak i w sklepie stacjonarnym znajdującym się w mieście Bielsko-Biała. Serdecznie zapraszamy!