Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów materacy, a każdy z nich wyróżnia się swoimi indywidualnymi cechami. Zazwyczaj można je podzielić z różnych względów: rozmiar, twardość czy materiał wypełniający. Najpopularniejsze z nich to materace piankowe, sprężynowe oraz hybrydowe i one również mają jeszcze swoje mniejsze grupy. Oprócz nich można wyróżnić jeszcze materace nawierzchniowe. Czym są i do czego służą? Jakie są rodzaje materacy nawierzchniowych? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, więc serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Czym są materace nawierzchniowe?

Materace nawierzchniowe to rodzaj materacy przeznaczonych do użycia na powierzchni do spania, która już nie jest dla nas z różnych względów wygodna. Są one zwykle cieńsze niż tradycyjne materace i zapewniają dodatkowe wsparcie oraz wygodę dla użytkowników. Materace nawierzchniowe mogą mieć różne grubości i mogą być wykonane z różnych materiałów, również tych, które je pokrywają. Ten rodzaj powierzchni do spania sprawdza się w wielu przypadkach, o których dowiesz się więcej poniżej!

Wszystko, co musisz wiedzieć o materacach nawierzchniowych!Z czego wykonywane są materace nawierzchniowe?

Materace nawierzchniowe mogą być wykonane z różnych materiałów, w zależności od przeznaczenia i wymagań. Oto kilka najczęściej stosowanych materiałów do produkcji tego rodzaju materacy:

  • lateks – to naturalny materiał, który jest pozyskiwany z drzewa kauczukowego. Materace nawierzchniowe wykonane z lateksu są trwałe i zapewniają dobrą izolację termiczną, a dodatkowo są bardzo łatwe w utrzymaniu odpowiedniej higieny.
  • włókna kokosowe – to naturalny materiał, który jest stosowany jako wypełnienie w materacach nawierzchniowych. Włókna kokosowe są trwałe i dobrze odprowadzają wilgoć. Materac wykonany z kokosa jest twardy i idealny dla osób, które potrzebują dodatkowego wsparcia w okolicach kręgosłupa.
  • pianki – materace nawierzchniowe są wykonywane również z różnych pianek, które sprawiają, że produkt jest bardzo wygodny. Pierwszą z nich jest pianka wysokoelastyczna, która wyróżnia się wyjątkową sprężystością, a drugi rodzaj to pianka termoelastyczna, czyli taka, która dostosowuje się do sylwetki z pomocą ciepła ciała.

Jeśli chodzi o materiał okalający materac, to producenci najczęściej wykorzystują bawełnę lub poliester, aby zapewnić użytkownikom dodatkowy komfort.

Materace nawierzchniowe są dostępne w różnych poziomach twardości, w zależności od potrzeb użytkownika. Niektóre modele są bardziej miękkie i zapewniają większą wygodę snu, podczas gdy inne są bardziej twarde i zapewniają większą stabilność dla kręgosłupa i ogólnie całego ciała. Jeśli chodzi o grubość materaca nawierzchniowego, to może być ona różna, ale zazwyczaj ten rodzaj produktu ma od 5 do 10 cm grubości. Oczywiście istnieją modele o większej lub mniejszej grubości i jeśli klient właśnie takiego potrzebuje, to może go śmiało wybrać.

Materac nawierzchniowy – w jakim celu się go kupuje?

Materac nawierzchniowy to rodzaj materaca, który umieszcza się na wierzchu istniejącego już materaca. Jest to dodatkowa warstwa materaca, która ma za zadanie poprawić komfort snu i zapewnić dodatkowe wsparcie dla ciała podczas snu. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na zakup materaca nawierzchniowego, a oto kilka najważniejszych z nich:

  • poprawa komfortu snu – materac nawierzchniowy może zwiększyć komfort snu, szczególnie w przypadku, gdy istniejący materac jest zbyt twardy, zbyt miękki lub posiada jakieś uwypuklenia oraz dziury, które powstały na przestrzeni wielu lat użytkowania.
  • ochrona materaca – materac nawierzchniowy może służyć jako warstwa ochronna dla istniejącego materaca, chroniąc go przed plamami, kurzem i insektami oraz zbyt szybkim zużyciem.
  • poprawa higieny snu – materac nawierzchniowy może pomóc w utrzymaniu higieny snu, ponieważ można go łatwo zdjąć i wyprać w pralce.
  • zmniejszenie bólu – materac nawierzchniowy może zapewnić dodatkowe wsparcie dla ciała, co może spowodować zmniejszenie bólu pleców, szyi, barków, bioder oraz innych części ciała.
  • dostosowanie do potrzeb – materac nawierzchniowy może być dostosowany do indywidualnych potrzeb snu, np. do preferencji twardości czy do potrzeb osób z problemami zdrowotnymi.

Warto jednak pamiętać, że materac nawierzchniowy nie zastępuje w pełni istniejącego materaca, może być jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić komfort swojego snu lub chronić swój materac. Materace nawierzchniowe sprawdzą się również doskonale podczas wizyt gości w naszym domu, kiedy muszą oni spać na niewygodnej kanapie. Położenie na wersalce materaca nawierzchniowego sprawi, że goście będą się wysypiać i będą bardzo zadowoleni. Dodatkowo, jeśli jedziesz na jakieś wakacje, ale planujesz spać w namiocie, to świetnym pomysłem będzie zabranie ze sobą materaca nawierzchniowego, który z całą pewnością będzie lepszy niż twarda karimata.

Dla kogo materace nawierzchniowe są dobrym pomysłem?

Materace nawierzchniowe mogą być dobrym pomysłem dla wielu osób o różnych potrzebach i stylach życia. Oto kilka przykładów, kto może skorzystać z takiego rozwiązania:

osoby, które często się przeprowadzają – materace nawierzchniowe są łatwe do przenoszenia, dzięki czemu są dobrym wyborem dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania, ponieważ nieważne, jaki materac będzie w nowym mieszkaniu, dzięki materacowi nawierzchniowemu będzie on zawsze wygodny!
osoby, które chcą zaoszczędzić pieniądze – materace nawierzchniowe są zazwyczaj tańsze niż tradycyjne łóżka, dzięki czemu mogą być dobrym wyborem dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze.
osoby, które lubią spać na twardej powierzchni – jeśli wolisz spać na twardym materacu, a nie na miękkim łóżku, to materac nawierzchniowy może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, ponieważ może on sprawić, że twardość Twojego łóżka zmieni się na lepsze.

Jeśli szukasz materaca nawierzchniowego, to szczególnie polecamy stronę: https://nawierzchniowe-materace.pl/, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego rodzaju powierzchni do spania. Potrzebujesz dokładnego wskazania produktu, który może być dla Ciebie idealny? Nie ma problemu! Oto jeden z nich: https://sleepinghouse.pl/materace/645-fit4sleep-topper-cool-breeze-materac-nawierzchniowy.html. Jest on wykonany ze specjalnych materiałów, które sprawiają, że produkt ma właściwości chłodzące, więc idealnie nada się na gorące letnie miesiące!

Przeczytaj także: