Często jest Ci zimno, nawet jeśli za oknem panuje ciepła i słoneczna pogoda? Powinieneś wiedzieć, że to podstawowy objaw słabego krążenia krwi, który wymaga wykonania badań diagnostycznych. Zimne dłonie oraz stopy są nie tylko niekomfortową dolegliwością, ale także mogą być sygnałem o poważniejszych problemach zdrowotnych. Odpowiedni przepływ krwi jest kluczowy dla naszego samopoczucia i funkcjonowania organizmu. Zajmuje się transportem tlenu i składników odżywczych do komórek, a poza tym usuwa produkty przemiany materii. W tym artykule dowiesz się, jak poprawić krążenie swojej krwi.

Hydroterapia, czyli domowy, skuteczny sposób

Hydroterapia to jedna z najlepiej sprawdzonych metod na poprawę krążenia krwi. Jest niczym innym jak naprzemiennym prysznicem pod zimną i ciepłą Słabe krążenie krwi: co robić, aby je poprawić?wodą. Wówczas naczynia krwionośne są zmuszone do intensywnej pracy. Ciepło sprawia, że naczynia się rozszerzają i umożliwiają swobodniejszy przepływ krwi, z kolei zimna woda zwęża żyły, poprawiając ich elastyczność. Dzięki temu rozwiązaniu organizm jest lepiej dotleniony, ale także dobrze oczyszczony. Hydroterapię warto stosować na całe ciało, ale można również na pojedyncze partie, np. ręce czy stopy, czyli części najbardziej podatne na wychłodzenie. Jeśli dopiero wprowadzamy tę metodę w życie, nie przesadzajmy z wysokością temperatury. Na początek wystarczy naprzemienny strumień chłodnej i cieplejszej wody. Mała zmiana może już znacząco wpłynąć na funkcjonowanie układu krążenia. Hydroterapia to także pierwszy krok do poważniejszego “morsowania”.

Aktywność fizyczna dla poprawy krążenia

Niezwykle prostą odpowiedzią na problemy z krążeniem krwi jest aktywność fizyczna. Regularny ruch wspomaga funkcjonowanie układu krążenia, a nawet wzmacnia struktury komórek krwi. Ćwiczenia są istotne dla zdrowia serca, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na efektywny przepływ krwi i dotlenienie całego organizmu. Warto natomiast wiedzieć, że wybrana aktywność nie musi doprowadzać nas do całkowitego wykończenia fizycznego. Może to być siłownia czy sztuki walki, ale równie dobrym wyborem będą regularne spacery, lekki jogging lub nawet chodzenie po schodach. Najprostsze formy są skuteczne, o ile uprawia się je systematycznie, najlepiej minimum 30 minut dziennie. Ruch pobudza serce do bardziej wydajnej pracy, dzięki której krew sprawniej krąży, a naczynia lepiej reagują na zmiany ciśnienia.

Unikanie stresu

Nie wiele osób wie, że słabe krążenie krwi może także wynikać z nadmiernego stresu. Długotrwałe napięcie i emocjonalne obciążenie mogą nawet prowadzić do takich problemów, jak nadciśnienie, miażdżyca czy zaburzenia rytmu serca. Dlatego też umiejętność radzenia sobie ze stresem może być kluczowa, aby poprawić funkcjonowanie układu krwionośnego. Hormony uwalniane w czasie napięcia, czyli adrenalina oraz kortyzol, powodują zwężenie naczyń i zwiększenie ciśnienia tętniczego, a to prowadzi do nieustannego uczucia zimna. Warto zastanowić się, co na co dzień przysparza nam najwięcej problemów o naturze psychicznej i w jaki sposób możemy je wyeliminować. Stres zresztą często skutkuje innymi dolegliwościami, takimi jak wypadanie włosów, bezsenność czy trądzik. Jego obecność jest dla nas po prostu niekorzystna. Aktywność fizyczna, medytacja oraz techniki oddechowe powinny pomóc nam zneutralizować źródło stresu. Jednocześnie dbajmy o równowagę w swoim życiu, zwłaszcza między pracą zawodową a sferą rodzinną i osobistą.

W przypadku bezsenności warto wyposażyć się w wygodny materac ze strony fit4sleep.pl. Odpowiednio dobrane podłoże do snu jest kluczem do właściwej regeneracji organizmu. Produkty od marki https://fit4sleep.pl/ nabędziemy m.in. w salonach w Bielsko-Biała.

Jakie suplementy wspierają krążenie?

W przypadku słabego krążenia krwi warto również rozważyć suplementację. Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań może być rybi olej, który jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3. Posiadają one właściwości przeciwzapalne oraz doskonale poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych. Tym samym zmniejszają ryzyko tworzenia się zakrzepów. Innym cennym suplementem jest cynk, który bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Świetnie wspiera zdrowie naczyń krwionośnych oraz reguluje ciśnienie krwi. Dobrym wyborem będzie także ekstrakt z miłorzębu japońskiego – nie tylko poprawia przepływ krwi, ale również wspiera zdrowie mózgu i zmniejsza objawy związane z nieprawidłowym krążeniem (eliminuje uczucie zimna i mrożenia kończyn). Witamina C oraz witamina E to kolejne ważne składniki, które mają działanie antyoksydacyjne, chronią naczynia krwionośne przed uszkodzeniami oraz zwiększają ich elastyczność.

Ostre przyprawy na poprawę krążenia

Czy wiedziałeś, że spożywanie ostrych przypraw także może poprawić krążenie krwi? Ostra papryka, pieprz, imbir czy chili usprawniają pracę krwiobiegu i przeciwdziałają rozwojowi rozmaitych chorób cywilizacyjnych. Wyróżniają się więc nie tylko walorami smakowymi, ale też zdrowotnymi. Przykładowo papryczka chili działa jako naturalny środek przeciwbólowy, który stymuluje krążenie krwi. Zawarta w niej kapsaicyna rozszerza naczynia krwionośne, co przekłada się na lepsze dotlenienie tkanek. Regularne spożywanie chili może nawet wspierać metabolizm oraz pomagać w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. Natomiast czosnek wyróżnia się bogactwem allicyny, która działa przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi oraz wzmaga ruchliwość płytek.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Dokładne leczenie problemów ze słabym krążeniem zależy oczywiście od zdiagnozowanej przyczyny, dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie rozwiązać kłopot. Jeśli żadna z powyższych metod nie eliminuje uczucia zimna czy innych objawów, warto przede wszystkim poddać się badaniom. Sygnałem alarmowym może być też: drętwienie kończyn, bóle nóg, zmiany skórne oraz ogólne osłabienie. Warto skonsultować się z lekarzem, gdy symptomy są na tyle uciążliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wątpliwości szczególnie może rodzić ból w klatce piersiowej. Nie bagatelizujmy objawów, aby nie doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia.

Słabe krążenie krwi można poprawić szybciej, niż się to wydaje! Przede wszystkim warto wprowadzić do swojego życia kilka zdrowych nawyków, takich jak zrównoważona dieta, suplementacja czy regularna aktywność fizyczna. Unikanie stresu oraz hydroterapia również mogą być pomocne w zwalczaniu objawów niewłaściwego krążenia.

Przeczytaj także: Materace antybakteryjne – jak działają?