Każdy z nas zmaga się z różnego rodzaju dolegliwościami, takimi jak bóle kręgosłupa czy ból karku. Istnieją różne sposoby na ich wyeliminowanie, a jednym z ciekawszych jest mata do akupresury. Masaż tego typu jest stosowany od wielu wieków w tradycyjnej medycynie chińskiej. Obecnie możemy wykonywać go również samodzielnie, właśnie przy użyciu tego przedmiotu. Jednak, jak dokładnie działa oraz co jeszcze warto wiedzieć o jej dobroczynnym działaniu i jaki model wybrać?

Czym jest akupresura?

Rozpoczynając swoją przygodę z mata do akupresury, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, na czym polega ta starożytna forma masażu. Jej celem jest pobudzenie energii życiowej – “qi”, przez 14 kanałów zwanych meridianami, które usytuowane są wewnątrz ciała. Są to te same punkty, które wykorzystuje się podczas przeprowadzania akupunktury, jednak tutaj nie używamy igieł. Po samym naciśnięciu punktu zazwyczaj odczuwa się lekki dyskomfort lub delikatny ból. Jest to ważne, gdyż pozwala na przyspieszenie procesu samoleczenia. Sama mata do akupresury została stworzona przez specjalistów, którzy zajmują się tą dziedziną. To właśnie oni odpowiadają za kształt maty oraz całą jej budowę. Znajdujące się na niej kolce nie przebijają skóry i zostały wykonane z bezpiecznego, nieuczulającego materiału. Jednak, jak używać takiej maty?

Mata do akupresury - jak działa?Jak używać maty do akupresury?

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać przed użyciem maty do akupresury, jest zapoznanie się z dołączoną do opakowania karta informacyjną. Znajdziemy tam wszystkie najważniejsze informacje, które dotyczą stosowania, pielęgnacji oraz sposobu przechowywania produktu. Zanim jednak przejdziemy do położenia się na macie, zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie codziennie poświęcić kilka lub kilkanaście minut na tego typu terapię. Dlaczego? Jak się okazuje, w tym przypadku dużą rolę odgrywa regularność. Najlepiej, jeśli będziemy jej używać codziennie. Jeśli chodzi o czas sesji, to w zależności od naszego doświadczenia oraz odporności na ból, można postawić na sesję trwającą 5-10 minut. Dla osób średniozaawansowanych zaleca się zabiegi 10/20-minutowe osobom z dłuższą praktyką – trwający nawet 40 minut! Wszystko już ustalone, teraz czas się położyć! Z maty do akupresury możemy korzystać w pozycji leżącej. Zadbajmy wówczas o twarde podłoże, które potęguje nacisk kolców maty. Jednak to nie jedyna opcja, gdyż osobom pracującym siedząco zaleca się korzystanie z niej w czasie pracy! Wystarczy tylko położyć matę na fotelu, a z pewnością nasz dyskomfort zniknie! Pamiętajmy jednak, aby usiąść na niej i oprzeć się całymi plecami. Oprócz tego możemy wykonywać także masaż stóp, poprzez stanie na niej podczas np. gotowania.

Mata do akupresury- wskazania i przeciwwskazania

Leżenie na macie z kolcami zdecydowanie poprawia krążenie krwi i limfy, a także przyczynia się do redukcji napięcia mięśniowego. Dzięki stymulacji produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia ma działanie odprężające, a także poprawia ogólną kondycję psychiczną. Zaleca się ją przede wszystkim w przypadku bólów kręgosłupa, stawów, szyi i barków. Oprócz tego, sprawdzi się w rwie kulszowej, depresji czy neuralgii. Walcząc z bólem oraz skutkami przewlekłego stresu, możemy liczyć również na poprawę jakości naszego snu. Inwestując dodatkowo w wysokiej jakości materac do spania oraz akcesoria sypialniane, z pewnością korzystnie wpłyniemy na zdrowy wypoczynek, a to przełoży się na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Co prawda matę do akupresury można określić jako matę zdrowotną, jednak nie każdy może z niej korzystać. Jest przeciwwskazana głównie kobietom w ciąży, a także osobom zmagającym się z problemami z krzepliwością krwi czy chorobami serca. Nie powinniśmy jej również używać przy problemach skórnych oraz w chorobach nowotworowych.

Jaką matę do akupresury wybrać?

Wydawać by się mogło, że wybór maty do akupresury to łatwizna. Jak się okazuje – na rynku mamy wiele bardzo różnych modeli do wyboru. Zatem, na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, aby była ona jak najlepiej dopasowana do naszych osobistych potrzeb i preferencji? Oprócz koloru lub ogólnego motywu należy uwzględnić trzy najważniejsze punkty, a oto one!

Po pierwsze – rodzaj

W tym przypadku rodzaj mat do akupresury odnosi się do materiału, z jakiego zostały wykonane igiełki lub kolce, które znajdują się na powierzchni każdego modelu. Ich budowa opiera się na tworzywie sztucznym, a dokładniej tworzywie ABS lub metali, takich jak nikiel, srebro, żelazo, cynk czy miedź. Mimo że ich zasada działania jest podobna, to istnieje kilka istotnych różnic między intensywnością działania, trwałości czy możliwości szybkiego i łatwego wyczyszczenia. Należy je również dobierać pod dolegliwości, z jakimi się zmagamy.

Po drugie – miejsce użytkowania

Mata do akupresury może być używana w gabinetach fizjoterapeuty. Jeśli to ich przeznaczenie, to warto powstać na modele wytrzymałe oraz łatwe do zdezynfekowania. Należy tutaj postawić na wysokiej jakości model, który z pewnością będzie trwała inwestycją. W przypadku zakupu do użytku własnego musimy pamiętać o uwzględnieniu osobistych preferencji!

Po trzecie – długość

Rozmiar maty do akupunktury ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim należy się tutaj zastanowić, czy ma być ona stosowana na ból miejscowy, czy może posłużyć nam do standardowego masażu pleców. W pierwszym przypadku najlepiej sprawdzi się mała mata, którą będziemy mogli używać na najbardziej bolących obszarach ciała. Natomiast w drugim przypadku sprawdza się duże maty, gdyż pozwolą one za jednym razem “uchwycić” większa ilość punktów akupresurowych, przez co sam zabieg będzie trwał krócej!

Mata do akupresury może być używana zarówno przez osoby z różnymi dolegliwościami, jak i tych, którym nic nie doskwiera! W końcu pozwala na rozluźnienie mięśni i łagodzenie bólu różnego pochodzenia. Co więcej, pozwala na zrelaksowanie się ciała, a to jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach, gdyż w każdym dniu towarzyszy nam stres oraz napięcie.

Przeczytaj także: